SpaceX: Mars Kolonisine İlk Adım

 

Elon Musk’ın Mars’ı insanlar için yaşanabilir bir gezegen haline getirerek, uygun ekosistemsel koşullar oluşturma ideasına ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. SpaceX Marsta Yaşam’a ilişkin projesini açıkladı: Mars Starlink interneti


Açıklanan fikir üzerine tartışmalar sürerken, Elon Musk’ın 2002 yılında aklına düşen Marsta Yaşam fikrinin üzerinde neredeyse 20 yıl geçti. Bu 20 yıl içerisindeki teknolojik gelişmelerin oldukça hızlı ilerlediğine, özellikle Yapay Zeka alanındaki oldukça şaşırtıcı gelişmelere bakarak bu fikrin belki de yakın gelecekte gerçek olabileceğine inanabiliriz. Konunun en son tekrar gündeme gelmesi ise; yine bir SpaceX girişimi olan küresel ucuz internet projesi Starlink’in test aşamasına geçtiğinin duyurmasının ardından oldu.

Kaliforniya merkezli SpaceX uzay taşımacılığı şirketinin, Dünya yörüngesinde 2027 yılına kadar 12 bin uyduluk internet ağı oluşturmayı hedeflediği Starlink Projesine ilişkin yaşanan gelişme, şirketin Başkanı ve Operasyon Direktörü Gwynne Shotwell’in, Time dergisine yaptığı açıklamada dile getirildi.

SpaceX’in Mars ile ilgili planlarından bahseden Shotwell, şirketin Starlink geniş bant uydu teknolojisini Mars’a taşımayı hedeflediklerini söyleyerek, açıklamasında:

“İnsanları Mars’a götürdüğümüzde, iletişim için bir kabiliyete ihtiyaçları olacak.” diyen Shotwell, “Aslında Mars’ın etrafında Starlink gibi bir kümelenmenin olmasının daha da kritik olacağını düşünüyorum.” ifadelerine yer verdi.

Mars Kolonisi Fikri İnsanlar İçin Bir Alternatif


SpaceX’in Marsta İnsan Kolonisi ile ilgili çalışmalar kapsamında geliştirdiği, Starship uzay aracının testleri ise devam ediyor. Starship ile Ay ve Mars gibi uzak mesafelere insan ve kargo taşınması amaçlanıyor.

Starship Uzay Aracı - Cemal Mete Hayırlı
Starship Uzay Aracı

 

Geçtiğimiz günlerde görselleri paylaşılan ve Teksas’taki tesislerde ilk üç motorlu statik test ateşlemesini tamamlayan Starship ile uçuş denemeleri yapılıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan şirketin Operasyon Müdürü Gwynne Shotwell, “İki gezegen arasında bağlantı kurmalısınız.” diyerek, Mars ile Dünya arasında güçlü bir telekomünikasyondan emin olmaları gerektiğinin altını çizdi.

Mars Starlink interneti projesinin ardından SpaceX Başkanı, gezegenler arası medeniyetin önemine ilişkin konuştu:

“İnsanlığı diğer gezegenlere taşıma kabiliyeti inşa etmekten bahsederken Dünya’dan vazgeçmiyoruz. (Mars kolonisi projesi) Dünya’da korkunç bir olay olması ihtimaline karşı insanlığa bir şans daha veriyor; insanları yer değiştirmek ve onların ikinci bir Dünya’da yaşamasına izin vererek insanlığı kurtarmak.” diyen Shotwell projenin insanlık için önemine ve giderek yaşam kaynaklarını tükettiğimiz dünyanın yüzleşmek zorunda olduğu tehlikeler olan küresel  ısınma, kıtlık ve su kaynaklarında tükenme gibi gerçeklere alternatif bir bakış açısı sunulması gerektiğini dile getirdi.

Elbette ki daha başlangıç projesi seviyesinde olan Starship aracına ilişkin geliştirilmesi gereken birçok element var. Bununla birlikte Mars’a gerçekleştirilecek uzay yolculuğu için elbette tek mesele uçuşun gerçekleştirileceği aracın yaratımı değil. Bu yolculuğu gerçekleştirmek için ihtiyacımız olan teknolojik düzeye erişebilmek için katetmemiz gereken oldukça fazla yol var.

Sadece matematiksel verilere bakacak olursak da; Dünya’dan Mars’a toplam yolculuk süresi fırlatma hızına, Dünya ile Mars’ın hizalanmasına ve uzay aracının hedefine ulaşmak için yaptığı yolculuğun uzunluğuna bağlı olarak 150-300 gün arasında sürmekte.

Mars Reconnaissance Orbiter Uzay Sondası- Cemal Mete Hayırlı
2005 yılında Mars’a Fırlatılan Mars Reconnaissance Orbiter Uzay Sondası

 

1976’da Mars’a inen Viking 1 adlı uzay aracının yolculuğu 335 gün sürerken, Mars’ın yörüngesinde araştırma yapmak için üretilen Mars’ın yörüngesinde keşif ve araştırma yapmak için tasarlanmış çok amaçlı bir uzay sondası olan Mars Reconnaissance Orbiter ise 2005 tarihinde fırlatılmış, hedefine 2006 yılında fırlatışından 206 gün sonra ulaşmıştı ve bu fırlatış 720 Amerikan Dolarına mal olmuştu.

SpaceX Başkanı Shotwell, yürüttükleri çalışmalarda hızlı yol katettiklerini belirterek: “2002’de Elon Musk ile görüştüğümde çok hırslı bir hedefi vardı. O zamanlar kulağa çılgınca geliyordu. Şimdi neredeyse 20 yıl geçti. Kulağa o kadar çılgınca gelmiyor.” diye konuştu.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*