Sosyal Medya Platformları Verilerini Dış Araştırmacılara Açabilecek

 

ABD Senatosu tarafından açıklanan yeni yasa tasarısı, sosyal medya şirketleri platformlardan edindikleri verileri dış araştırmacıların incelemesine açabilecek.


ABD Senatosu tarafından açıklanan yeni yasa tasarısı, sosyal medya şirket verilerini dış araştırmacıların incelemesine açacak. Senatörler Klobuchar (D-MN), Coons (D-DE) ve Portman (R-OH) tarafından desteklenen kuruluş, hassas platform bilgileri ve ilgili tarafların talepleri arasında aracı olarak Ulusal Bilim Vakfı’nı kullanmayı önermektedir.

Wall Street Journal’a anonimlik koşulu altında konuşan Senato yardımcıları, tasarının Instagram ile ilişkili olumsuz dışsallıklar hakkındaki son açıklamalara doğrudan bir yanıt olduğunu iddia ediyor. Eylül ayında Journal ile paylaşılan belgeler, Meta’nın Instagram uygulamasının kullanımının bazı kullanıcılar, özellikle genç kızlar için zihinsel sağlık ve vücut imajına zarar verdiğini tespit eden dahili araştırmalar yürüttüğünü belirtti.

Bu tasarının ilerlemesi durumunda tam olarak nasıl bir şekil alacağını bilmek için henüz çok erken. Ancak Senatör Richard Blumenthal’in (D-CT) bu hafta başlarında Mosseri’ye söylediği gibi, “kendi kendini denetleme günleri sona erdi.”

Önerilen yasa tasarısı genel olarak büyük sosyal medya şirketlerine uygulanacak olsa da Meta’nın akademik amaçlarla ifşa etme konusunda özellikle kötü bir sicili var. Eylül ayında eksik veri setleri sağlayarak bir dizi devam eden çalışmayı lekelemeyi başardı.  Bir ay önce, Facebook’ta yanlış bilgiler ve siyasi reklamlar üzerinde çalışan New York Üniversitesi araştırmacılarını aktif olarak platformdan kaldırdı.

Kaynak: Techinside

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*