Sosyal Medya Kullanıcıları Kişiselleştirilmiş İçeriklere Yöneliyor

 

Sosyal medya kullanıcılarının sayısı, dünya nüfusunun yarısını aşarak 4,5 milyara ulaştı.


Türkiye’de günlük ortalama sosyal medya kullanım süresi ise 3 saate yaklaşırken, pandemi sosyal medya kullanımına olan eğilimi de ciddi ölçüde artırdı. Ekim 2021 tarihli bir araştırmaya göre, sosyal medyada geçirilen zaman kişi başına günlük 2 saat 27 dakikaya ulaştı.

Sosyal medya kullanıcılarının sayısı ise dünya nüfusunun yarısını (%57,6) aşarak 4,5 milyar oldu. Oysa 5 yıl önce yapılan projeksiyonlar, bu rakamlara ancak 2025’te ulaşılacağını öngörüyordu. Türkiye‘de ise nüfusun %70,8’i sosyal medyayı her gün 2 saat 57 dakika kullanıyor.

Büyüyen rakamlar, beklentileri de yükseltiyor. Kullanıcılar beğeni ve ihtiyaçları doğrultusunda kişiselleştirme arıyor. Marka değerini kişiselleştirme üstüne kuran yeni sosyal medya platformu Touchapp’i aralık ayının başında beğeniye sunmaya hazırlanan Touch Social’ın Kurucusu ve CEO’su İslam Faisal, “Yapılan araştırmalar, kullanıcıların %42’sinin kişiselleştirilmeyen içeriklerden rahatsız olduğunu gösteriyor. Markalar dijital pazarlamada kişiselleştirmeyi etkili bir araç olarak kullanırken, sosyal medyanın büyük dünyası kişiselleştirme fonksiyonuyla ilgili gruplar ve topluluklar özelinde daha küçük dünyalara dönüşüyor. Gelişmiş algoritmalardan faydalanarak kullanıcıların ilgi alanları, demografik özellikleri ve davranışları doğrultusunda gerçekleştirilen kişiselleştirme, platformların gelişimine yön veriyor” diyerek düşüncelerini dile getirdi.

Kaynak: Cybermagonline

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*