Sosyal Medya: 5 Maddede Hesaplarınızı Nasıl Koruyabilirsiniz?

 

Sosyal medya platformları artık bir sosyal ağdan ziyade reklam ve pazarlama ortamlarına dönüşmüş durumda. Sosyal medya, oyunlardan kariyer planlarına kadar birçok farklı amaçla kullanılabiliyor.


Çok amaçlı yönü sebebiyle sosyal medya platformlarında geçirilen süre ise her geçen gün artıyor. We Are Social/Hootsuite’in raporuna göre, Türkiye’de internet kullanıcıları günde ortalama 170 dakikayı sosyal medyada geçiriyor. Bu kadar yaygın olan bu platformlar, akıllı telefonlarda ve diğer cihazlarda çok sayıda uygulamaya bağlı olarak kullanılıyor. Bu sebeple sosyal medya hesaplarının güvenliği daha da önem kazanıyor.

Kullanılmayan Sosyal Medya Hesapları Kapatılmalı


Sosyal medya hesaplarımızın güvenliği için ise göz ardı edilen bazı noktalar mevcut. Bunlardan birisi sosyal medyada açılan ve kullanılmayan hesapların kapatılması gerektiği. Unutulan sosyal medya hesapları, fark edilmeden kişisel verileri riske sokabilir. Bilgisayar korsanları, eski hesaplardan yararlanarak elde ettikleri e-postalar aracılığı ile bağlı diğer hesaplara erişebilir. Sosyal medya hesaplarına hangi uygulamaların bağlı olduğu kontrol edilmelidir. Diğer başka uygulamalara bağlı olarak oturum açılmasının gerçekten gerekli olup olmadığı değerlendirilmelidir.

Cyber crime: Cops miffed over delay in response by social media

Oltalama Saldırılarına Karşı Uyanık Olunmalı


Bir diğer önemli husus ise, bilmediğiniz güvenmediğiniz bağlantılara tıklanmaması. Bu bağlantılar “oltalama” adı verilen yöntemle, içerisinde bulunduğunuzu sandığınız yani o sırada kullandığınız platformmuş gibi mail atan korsanların, oluşturduğu ve sizi hedef alan bağlantılar olabilir.

615 Bin Hesabın Çalındığı GitHub Saldırısının İç Yüzü

Sosyal Medya Hesapları İçin Özel Bir E-Posta Adresi Oluşturulmalı


Sosyal medya güvenliğinde en önemli konu ise şifrenin nasıl oluşturulduğu.  Sosyal medya hesaplarında çözülmesi zor ve iyi bir şifre belirlenmelidir. Birden fazla sosyal medya hesabınız için de farklı parolalar kullanmalısınız. Ayrıca, her parolanın karmaşık ve sıra dışı olması önemlidir. Tüm hesaplar için iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) etkinleştirilmelidir. Böylece yetkisiz ya da kötü niyetli kişilerin hesaplara erişmesi engellenebilir.

Mobil Uygulamalar Güncel Tutulmalı


Sosyal medya platformları, yaygın olarak mobil cihazlardan kullanılıyor ve kullanılan mobil uygulamalar güncel tutulmalı. Sosyal medya platformlarının en son sürümleri, hesabı koruyan en güncel güvenlik yamaları içerir. Bu da hesapları yeni tehditlerden korur. Sosyal medya hesapları için her zaman kullandığımız e-postadan farklı veya benzersiz bir e-posta kullanmak önemlidir. Mümkünse, özellikle sosyal medya hesapları için yeni bir e-posta oluşturulmalıdır. Böylece sosyal medya güvenliği ihlal edilirse, bilgisayar korsanları önemli kişisel verilere erişemez.

Cyber Crime With Reference To Social Media

Kurumsal Hesaplara Sınırlı Kişinin Erişimi Olmalı


Sosyal medya aynı zamanda bir reklam aracı ve marka bilinirliğini arıtmak için önemli alan. Bu anlamda sosyal medya hesapları,  işletmelerin ve girişimcilerin “kamusal yüzü” olarak da kullanılıyor. Bilgisayar korsanları ise bazen kendi markalarını tanıtmak, takipçi kazanmak ve bir mesajı yaymak üzere şirketlerin kurumsal sosyal medya hesaplarını ele geçirebiliyor.

Kurumsal sosyal medya hesaplarınızı güvende tutmak için, sosyal medya hesaplarını düzenli olarak takip etmelidir. Erişim sadece gerekli kişilerle sınırlanmalıdır. Mümkün olduğunca az kişiye erişim verilmelidir. Hangi araçların hesaplara erişebileceği iyi değerlendirilmelidir. Saldırılara karşı savunmasız olabilecek araçlar güvenli hale getirilmelidir. Ayrıca, güncel güvenlik çözümleri takip edilmeli ve uygulanmalıdır. Kişisel hesaplarda olduğu gibi çözülmesi zor şifreler belirlenmelidir.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*