Sosyal Ağ Temsilcileri İçin Son Gün

Kamuoyunda “Sosyal Medya Yasası” olarak bilinen BTK’nin düzenlemesi kapsamında, sosyal ağ sağlayıcılarına “temsilcilerini belirlemeleri” için tanıdığı süre bugün tamamlanıyor.


Türkiye’de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarına, temsilci belirleme ve bildirme yükümlülükleri ile ilgili verilen süre bugün sona eriyor. Zorunluluğun yerine getirilmesi için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından belirlenen tarih 02.11.2020 olarak belirlenmişti.

Kamuoyunda “Sosyal Medya Yasası” olarak bilinen 7253 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” 1 Ekim itibarıyla yürürlüğe girmişti.

Kanun kapsamında, yurt dışı kaynaklı erişimi 1 Milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcılarına Türkiye’deki temsilcilerini belirleme ve bildirmelerine yönelik yasal düzenleme hayata geçirilmişti.

Sosyal ağ sağlayıcıları ise, Türkiye’de temsilcilik açmak için 3 Kasım’da yapılacak ABD seçimlerini ve CHP tarafından Anayasa Mahkemesine yapılan yasaya ilişkin itiraz başvurusunun sonucunu beklemek istediklerini belirtti.

Düzenleme kapsamında Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarının, en az 1 kişiyi Türkiye’de temsilci olarak belirlemesi gerekiyor. Belirlenecek kişilerin iletişim bilgilerine, kolayca görülebilecek ve doğrudan erişilebilecek şekilde internet sitesinde yer verilecek.

İLK AŞAMADA 10 MİLYON TL İDARİ PARA CEZASI VERİLECEK


Yükümlülüklerini yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılarına ise yaptırım kararı alınarak, ilk aşamada 10 milyon tl idari para cezası uygulanacağı kesinleştirilmişti.

Bu cezanın tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde ise  sosyal ağ sağlayıcısına, BTK Başkanı tarafından bu kez 30 milyon tl idari para cezası kesilecek.

İkinci kez verilen idari para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde, tekrarlanan yükümlülük de yerine getirilmezse, sosyal ağ sağlayıcısına BTK Başkanı tarafından Türkiye’de mukim vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişilere yeni reklam vermesi yasaklanacak.

Reklam yasağının verildiği tarihten itibaren, 3 ay içinde gerekli yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde ise bu kez BTK Başkanı, sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 50 daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvurma hakkına sahip olabilecek.

Yapılan başvurunun kabulüne ilişkin hakim kararının uygulanmasından itibaren 30 gün içerisinde söz konusu yükümlülüğün yerine getirilmemesi durumunda ise BTK Başkanı, sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 90’a kadar daraltılması için sulh ceza hakimliğine müracaat edebilecek.

Sosyal ağ sağlayıcıları, yaklaşık 5 ay sonra dahi Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul ederlerse kendilerine o güne kadar kesilen cezaların yüzde 75’i affedilecek.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*