Siber Zorbalık Nedir? Nasıl Korunulur?

Siber zorbalık nedir?

Siber zorbalık, dijital teknolojiler kullanılarak bir bireye, gruba ya da özel hukuk tüzel bir kişiliğe yapılan teknik veya psikolojik bir şekilde zarar verme davranışlarına denir. İki çeşit siber zorbalık mevcuttur;

Birincisi elektronik zorbalık; Yani kişinin web. sitesini, medya hesaplarını hacklemek, bulaşıcı ya da spam içeren mailler göndermek gibi olayları içerir. Bu tür saldırılar kişilerin sahip olduğu web. sitelerine, medya hesaplarına yapılabildiği gibi kurum ya da devletlere ait sitelere de yapılmaktadır.

İkincisi ise elektronik iletişim zorbalığıdır. Elektronik iletişim zorbalığı ise bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımıyla hedef seçilen kişinin devamlı rahatsız edilmesi, dalga geçilmesi, rızası dahilinde fotoğraf ve videolarının yayınlanması, hakkında asılsız iddialar yapılması, uygunsuz fotoğraf içeriklerinin gönderilmesi ve istenmesi, tehtit edilmesi gibi ilişkisel saldırı amaçlı yapılan bir tür zorbalıktır. Bu durumda mağdur kişi psikoloik açıdan ciddi bir şekilde etkilenebilir.

Siber zorbalıktan nasıl korunulur?

Siber zorbalık kişiyi psikolojik açıdan etkileyebileceği gibi, herhangi bir topluluk ya da kuruma ciddi zararlar verebilir. Siber zorbalıktan korunmak için;

  1. Size gelen kimliği belirsiz maillere karşı sahte olabilme ihtimalini düşünerek dikkat edin.
  2. Kişisel bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayın.
  3. Tanımadığınız kişilerle etkileşim kurmayın.
  4. Tahmin edilmesi oldukça zor bir şifre belirleyin.
  5. Web sitelerini gezinirken şüpheci olun ve kişisel bilgilerinizi her web sitesinde paylaşmayın.
  6. Özel fotoğraf ve videolarınızı kimseyle paylaşmayın.
  7. Size karşı uygunsuz söylemlerde bulunan kişilere karşı sakin olup onları kullandığınız platforma bildirip engelleyebilirsiniz.  Eğer durum yine tekrar ederse atılan mesajlara ekran görüntüsü veya çıktı alıp savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Bu durum rızanız alınmadan, habersizce çekilip paylaşılan fotoğraf ve videolarınız için de geçerlidir.

Siber zorbalık insanları nasıl etkiler?

Mağdur kişi düşük özsaygı, özgüvensizlik, depresyon, ilişki sorunları ve sosyal izolasyon gibi sorunlar yaşayabilir.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*