Siber Suçlularla İşbirliği Yapan 3 VPN Kapatıldı

 

Siber suçlulara arka planda saldırı imkanı veren 3 VPN hizmetine kolluk kuvvetlerince düzenlenen uluslararası bir operasyonla el konuldu


Europol tarafından koordine edilen ‘Nova Operasyonu’ ile,  ABD, Almanya, Fransa, İsviçre ve Hollanda ortak operasyonunda siber suçlular tarafından kullanıldığı belirlenen, insorg.org, safe-inet.com, safe-inet.net gibi alan adları üzerinden fidye yazılım, oltalama ve hesap çalma saldırıları gerçekleştirilen 3 sanal özel ağ (VPN) hizmeti çökertildi.

10 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren 3 VPN hizmeti, siber suçluların kurbanlarına saldırmaları için güvenli bir sunucu hizmeti görüyordu. Aynı kişi veya gruplar tarafından kullanıldığı düşünülen VPN hizmetleri, bir Proxy sunucusunun arkasında beş katmana kadar derinlik sağlayarak fidye saldırganlarını, MageCart gruplarını, kimlik avcılarını ve hackerların gerçek kimliklerini saklamak için kullanıldı.

Sistem giriş kayıtlarını saklayarak bu bilgilere erişimi engelliyorlardı


VPN hizmetlerinin üçü de kolluk kuvvetleri tarafından, genellikle bazı faaliyetlere tolerans gösteren hizmetler olarak bilinen ‘bulletproof hosting’ olarak tanımlandı.

Söz konusu VPN hizmetleri, günlük 1,3 dolar veya yıllık 190 dolar gibi fiyatlarla Rusça-İngilizce dilleri konuşulan yeraltı siber suç forumlarında kullanıcılara kurşun geçirmez barındırma (bulletproof hosting) hizmeti veriyordu.

ABD Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, “Bulletproof, internet kullanıcılarını mağdur durumuna düşüren müşterilerinin tespit edilmemesi için IP adreslerini, sunucularını ve bölge bilgilerini değiştiriyor. Aynı zamanda sistem giriş kayıtlarını saklayarak bu bilgilere de kanun düzenleyicilerin erişmesini engelliyor.” ifadeleri kullanıldı.

Nova Operasyonu ile söz konusu VPN hizmetlerinin, beş ülkedeki sunucularına, kolluk kuvvetlerince el konuldu ve ilgili alan adları kapatıldı.

Kapatılan ağların, siber suçlular tarafından kullanılan en popüler VPN hizmetleri olduğunu bildiren Europol, yaptığı açıklamada ‘toplanan veriler aracılığıyla bu işin arkasında olanlara karşı en kısa sürede harekete geçeceklerini’ vurguladı. Ancak şu ana dek VPN hizmetinin arkasındaki kişilere yönelik bir açıklama yapılmadı.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*