Ünlüler Üzerinden Web Sitesi Casusluğu

Sanal güvenlik şirketi McAfee’nin yaptığı araştırmaya göre, ünlülerin adını Google’da aratınca karşınıza çıkan sonuçlara tıklamak, bilgisayarınıza korsan yazılımların kendiliğinden yüklenmesine yol açıyor. Peki en çok hangi ünlünün adını aratmak tehlikeli?

Dijital dünyanın barındırdığı risklerin farkında olmadan kullandığımız ağları ve tarayıcıları korunaklı zannediyoruz. Siber suçluların yönetimi altında bulunan dijital dünya, varlığını ve devamlılığını bizim kişisel bilgilerimiz üzerinden devam ettiriyor. Her gün milyonlarca kötü amaçlı yazılım e-postalarımızda bizim tıklamamızı bekliyor. Online alışverişlerde girilen kart numaraları sadece bir tıkla siber suçluların hakimiyeti altına giriyor. Banka hesap bilgilerimiz, sosyal medya mesajlarımız, kişisel fotoğraflarımız, konumumuz; nerede,hangi haberi okuduğumuz, kaç dakika geçirdiğimiz. Bunlar bize ait ve tehdit altında. Bu kez gündemde bambaşka bir strateji, bambaşka bir tehdit var.

Cheryl looking for 'out of town' father of her next child - CoventryLive

Cheryl Cole Birinci Sırada Bulunuyor

Cheryl Cole isminin genel olarak korku yaratması için birçok sebep var. X Factor yarışmasının jüri üyesi olarak karşımıza çıkan Gerçek adı Cheryl Fernandez-Versini olan şarkıcı, internet güvenlik şirketi McAfee’nin yaptığı araştırmaya göre, “Google’da adı aratılan en tehlikeli ünlü” seçildi.

Araştırma sonuçlarına göre Cheryl Cole adına yapılan aramalarda karşınıza çıkan sitelerin yüzde 15’i, yüksek risk içerikli siteler. Bu sitelere tıklamak bilgisayarınıza casus yazılımlar, virüsler ve spam içerikler yüklüyor. Tehlike arz eden ve sizin şahsi hesaplarınıza ait şifreleri çalmaya yönelik olan bu kötü amaçlı yazılımlar, zararsız görünen sitelerin içerisine iliştirilmiş durumda. Cheryl Cole isminin yanına iliştirilen ‘video’ ve ‘resim’ kelimeleri ise riski daha da arttırıyor. Bu arama sonuçları elbette kullanıcıları cezbediyor ve ‘Cheryl Cole downloads’ ve ‘Cheryl Cole mp3’ gibi aramalara yönlendiriyor. Sonrasında ise siz hiç farkında olmadan şahsi bilgilerinizi ele geçirmeye çalışan bu casus yazılımlara kurban gidiyorsunuz.

Daniel Radcliffe Responds to J.K. Rowling's Tweets on Gender Identity – The Trevor Project

İkinci en tehlikeli isim ise daha az şaşırtıcı: Harry Potter serisiyle ünlenen oyuncu Daniel Radcliffe.

Onu, İngiliz pop müzik şarkıcısı Jessie J takip ediyor.

One Direction grubu üyesi 5 kişinin tamamı top 20 listesinde bulunuyor. Grubun en popüler üyesi Harry Styles, aralarındaki en tehlikeli isim.

Jimmy Kimmel da Google’a yazacağınız en tehlikeli isimlerden biri. Lakabı ‘Jimmy K’yi aratmak bile yüzde 20 oranında kötü amaçlı yazılımı bilgisayarınıza indirmenize yol açabilir.

 

Siber Suçlara Karşı Savunmasız Bırakılıyorsunuz !

McAfee şirketinin üretim müdürü Samantha Humphries-Swift: “Kullanıcıların sevdikleri ünlülerle ilgili yeni bilgilere erişme isteği, onları siber suçlara karşı savunmasız bırakıyor” diyor. “Çoğu kullanıcı, ünlülerin video ve resimlerini aratırken maruz kaldığı güvenlik risklerinin farkında değil. Siber suçlular ünlüler hakkında çıkan en son haberleri kullanarak zararlı yazılımlar üretiyor.” açıklamalarında bulundu.

 

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?