Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğünde Skandal

 

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürü, Sahte Raporlar Düzenleyerek Usulsüzlük Yaptığı Gerekçesiyle Uzaklaştırılırken, 3 Polis Memuru İse Açığa Alındı


Dijital materyallerin incelenmesi gibi çok önemli görevleri üstlenen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürünün, İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliğinin yürüttüğü soruşturma nedeniyle görev yeri değiştirilerek polis okulunda görevlendirildi. Müfettişler 3 polis memurunu ise açığa aldı.

Müfettiş ön incelemesinde “bazı raporların sahte olarak düzenlendiği, birçok iş ve işlemde usulsüzlük olduğu, aldırılan malzemeler konusunda ise yanlı hareket edildiğini” tespit etti. Ayrıca iddiaya göre, şubenin ihtiyaçlarının giderilmesi için kayyum atanan, FETÖ’ye ait şirketlerden bağışlanan, milyonlarca lira anlaşmalı şirketler üzerinden faturalandırılıp harcandı.

İçişleri Bakanlığı’nın 6 Ağustos 2020 tarihli yazısı ile Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne yönelik bir inceleme başlattı. İnceleme devam ederken Mülkiye Müfettişleri, “bazı belgelerin sahte olarak düzenlendiğini, birçok iş ve işlemde usulsüzlük yapıldığı ve aldırılan malzemeler konusunda yanlı hareket edildiği” hususlarını tespit etti.

Rüşvete Dayalı Çalışma, Görevi Kötüye Kullanma ve Dolandırıcılık


Ortaya çıkarılan bir diğer yolsuzluk ise; Mahkemelerden ve savcılıklardan, inceleme yapılması için İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne gönderilen materyallerin bazen aylarca, bazen yıllarca bekletildiği için soruşturma ve kovuşturmaların bir türlü tamamlanamamasıydı. Bu incelemenin şubedeki memurlara adli bilirkişi sıfatıyla para karşılığında yaptırılması sonucunda ise dijital materyaller derhal hazırlanmaktaydı. Adli bilirkişilik ile hızlıca incelemeyi tamamlayan polis memurlarının ise 750 bin TL ile 2 milyon TL arasında para kazandıkları ve bu parayı kendi aralarında bölüştükleri konusunun müfettişlerce incelenecek konular arasında yer aldığı öğrenildi.

Organize Suç Bölümü


Ayrıca şube ihtiyaçlarının karşılanması için kayyum atanan şubeye, FETÖ’ye ait şirketlerden İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne milyonlarca lira bağış yapıldığı, bu paraların ise anlaşmalı şirketler üzerinden faturalandırılarak harcandığı soruşturma kapsamında yer alan iddialar arasında. ABD’den getirilen cihazların ise açığa alınan polislerden İ.K’nin ortak olduğu şirket üzerinden faturalandırıldığı iddia edildi. Görevden uzaklaştırılan polis memuru İ.K’nin, cihaz alım ve faturalandırma işlerini yürüttüğü öğrenildi.

Fetö Soruşturmasında Usulsüz Evrak Düzenlendi Mİ ?


15 Temmuz darbe girişiminin ardından İstanbul’daki FETÖ soruşturmalarında şüphelilerin dijital materyallerinin incelenmesi konusunda büyük bir görev üstlenen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne yönelik böyle bir soruşturma yürütülmesi dikkat çekti. Müfettişlerin ön incelemeye göre, “Birçok belgenin sahte düzenlendiği” tespiti ise FETÖ ve diğer terör örgütü dosyalarında sahte ya da usulsüz evrak düzenlendi mi sorusunu akıllara getirdi.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*