Siber Risk, Finansal İstikrara Yeni Tehdit Raporu

Uluslararası Para Fonu (IMF), ”Siber risk, finansal istikrara yeni tehdit” raporunu yayımladı


Uluslararası Para Fonu (IMF), ”Siber risk, finansal istikrara yeni tehdit” raporunu yayımladı.

IMF’nin blog sitesinden yayımladığı raporda, siber tehdit unsurlarının finans kurumlarında teknolojik sistemlere zarar verme kabiliyetine dikkat edilmesi gerektiği özellikle vurgulanan konular arasında.

Sigorta Şirketleri ve Siber Riskler

Son 10 yılda finans sektörüne yönelik siber saldırıların 3 katına çıktığına değinilen raporda, koronavirüs salgınının tetiklediği krizin dijital sistemlerin güvenliğini korumanın önemini artırdığına işaret edildi.

Raporda, “Bilgi ve iletişim teknolojisi sistemlerine yönelik siber saldırılar dünya çapında artıyor ve finansal hizmetler en çok hedef alınan sektör olmaya devam ediyor.” tespiti yer aldı.

Siber saldırıların gün geçtikçe arttığına işaret edilen raporda, siber saldırı tehditlerinin, güven kaybı, ikame edilebilirlik ve birbirine bağlılık eksikliği yoluyla finansal istikrarı etkileyebileceği de raporda değinilen konulardan birisi oldu.IMF siber risk raporu

IMF yetkilileri Jennifer Elliott ve Nigel Jenkinson tarafından konuya ilişkin kaleme alınan blog yazısında da siber riskin finansal istikrara yönelik yeni bir tehdit olduğu vurgulandı.

Yetkililer, dijital bankacılık ve ödemelere daha bağımlı hale gelinmesiyle siber saldırılarda büyük artış kaydedildiğini ve finans hizmetlerinin en çok hedeflenen sektör olduğunu belirtti.

IMF yetkilileri, güçlü finansal ve teknolojik bağlantılar göz önüne alındığında büyük bir finansal kuruluşa ya da finansal kuruluşlarca kullanılan çekirdek bir sisteme yönelik başarılı bir saldırının, hızla tüm finansal sisteme yayılabileceği, yaygın bir bozulmaya ve güven kaybına neden olabileceği konusunda uyardı.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*