Siber Güvenlik: Yenilenebilir Enerji Sektörü ve Siber Tehditler

 

Hızlı bir dijital dönüşüm döneminde olmamız nedeniyle, yenilenebilir enerji sektörü güvenlik riskleri ile karşı karşıya kalıyor. RUSI tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan rapor, yenilenebilir enerjideki siber güvenliğe dikkat çekiyor.


Yenilenebilir enerji endüstrisi, ülkeler fosil yakıtlardan uzaklaşmaya çalıştıkça daha önemli hale geliyor. Ancak sektörün devam eden büyümesi siber güvenlik göz önünde bulundurularak yönetilmeli. Aksi takdirde enerji santrallerinden akıllı sayaçlara kadar her şeydeki güvenlik açıklarının bulunduğu bir tehlikeyle karşı karşıyayız.

Enerji endüstrisi, casusluk kampanyaları, fidye yazılımları ve hatta sistemleri sabote etmek amacıyla saldırıları dağıtmak isteyenler de dahil olmak üzere bilgisayar korsanları için zaten yüksek profilli bir hedef. Savunma ve güvenlik düşünce kuruluşu Royal United Services Institute (RUSI) tarafından hazırlanan yeni bir rapor, fosil yakıtlardan yenilenebilir enerjiye geçiş sırasında en önemli siber risklerden bazılarını özetledi.

Büyük Veri: HADOOP Projesi Nedir?

“Topluma yönelik gelecekteki siber tehditlerin farkında olmalıyız”


RUSI’de siber güvenlik alanında araştırma görevlisi olan Sneha Dawda: “Yenilenebilir kaynaklar, iklim değişikliğinin etkilerini azaltırken enerji üretiminde kendi kendine yeterli hale gelmesi için Birleşik Krallık’a büyük fırsatlar sunuyor. Bu geçiş, sektörün devasa dijitalleşmesi nedeniyle topluma yönelik gelecekteki siber tehditlerin farkında olarak siber güvenlik göz önünde bulundurularak yapılmalıdır” dedi.

Siber saldırganların ana hedeflerinden biri, endüstriyel ağların yönetiminden sorumlu denetleyici kontrol ve veri toplama (SCADA) sistemleridir. SCADA sistemlerinde önemli güvenlik sorunları bulunmaktadır. En önemlisi, bu ağların birçoğunun eski olması, bazen güvenlik güncellemelerini alamayacak kadar eski olmasıdır.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*