Siber Güvenlik Ortaklığı: Türkiye ve Azerbaycan

 

Geçtiğimiz yıl Ermenistan ile Azerbaycan arasında yaşanan Karabağ merkezli askeri çatışmada, Türkiye’den Azerbaycan’a sağlanan askeri destek, siber güvenliği de içine alacak şekilde genişliyor


Azerbaycan medyasında çıkan habere göre, Türkiye Ulaşım ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Azeri mevkidaşı, yaptıkları görüşmede siber güvenlik de dahil birçok konuda iş birliği geliştirme konusunda mutabakata vardı. 19 Şubat’ta da taraflar arasında ulaşım ve iletişim alanlarında iş birliğini geliştirme konusunda bir mutabakat bildirisi imzalanmıştı.

Türkiye Yapay Zeka Politikaları Derneği Kuruldu

Ermenistan’ın Azeri birliklerine hava saldırısında bulunmasının ardından geçen yıl çıkan çatışmalarda Türkiye, Azeri birliklerine SİHA desteği sağlamış, bu destek Ermeni işgalinde olan Karabağ topraklarının özgürleşmesinde kritik bir rol oynamıştı. Çatışma sırasında Ermeni taraftarı hacker grupları, Azeri kamu sistemlerini hedef almış ve üst düzey yöneticiler dahil çalışanların kişisel verilerini sızdırmıştı.

Türkiye ve Azerbaycan arasında siber güvenlik anlaşmasıTürk Siber Güvenlik Şirketlerinden Hizmet Alıyorlar


Petrol şirketlerinin de aralarında bulunduğu birçok Azeri şirketi Türkiye’deki siber güvenlik firmalarından uzun yıllardır hizmet almaya devam ediyor.

Öte yanda askerlerin sivil hükümeti düşürmeye teşebbüs ettiği Ermenistan’da internet kesintileri yaşanıyor. Netblocks’un açıklamasına göre, kısmi internet kesintisinin ülke çapında iletişimi etkilediği rapor edilirken, Türkiye ve Azerbaycan arasında varılan mutabakat neticesinde siber saldırılardan korunma alanında safların güçlendirilmesi hedefleniyor.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*