Siber Güvenlik Haftası Başladı

 

Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesinin düzenlediği Siber Güvenlik Haftası 21 Aralık’ta başladı. Etkinliklerle yerli Siber Güvenlik ekosisteminin gelişimine katkı sağlamak, konuya ilişkin farkındalığı ve iş birliklerini artırmak, kamu, özel sektör ve akademiyi bir araya getirmek amaçlanıyor.


21-25 Aralık’ta  T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve T.C. Dijital Dönüşüm Ofisi himayelerinde düzenlenen Siber Güvenlik Haftasının Açılış Töreni, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde, sınırlı katılımla gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Gerçekleştirdi


Açılış konuşmasında söz alan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye’nin dünyada siber güvenlik seviyesi açısından üst sıralara çıktığını vurgularken konuşmasını şu sözlerle sürdürdü, “Siber saldırılar, kilometrelerce uzaktan ve hatta atmosfer dışından sistemleri çalışamaz hale getirme, kişisel bilgilerin çalınması, dijital ve fiziksel riskleri etkisiz kılabilme, şehirleri elektriksiz, susuz bırakabilme ve sahte belgelerle itibar kayıpları yaşatabilme gibi çok çeşitli hasarlara sebep olabilmektedir. Ülkemizin sahip olduğu verileri ve ürettiği bilgileri; sınırlarımızı, vatanımızı koruduğumuz gibi korumazsak geleceğe güvenle bakamayız. Bu açıdan Cumhurbaşkanımız liderliğinde hayata geçirdiğimiz milli teknoloji hamlesinin önemli bir ayağı siber vatanda tam bağımsız Türkiye hedefidir.  diye konuştu.

”Yapay Zeka Tabanlı Gelecek Nesil Siber Güvenlik Ürün ve Altyapıları” Konulu Etkinlik 25 Aralıkta


Açılış töreni sonrası online platformlarda devam eden etkinlikte, ”Milli Siber Güvenlik Zirvesi” kapsamında CRYPTTECH Savunma Genel Müdürü Yüksel Yamak’ın konuşmacıları arasında yer aldığı “Yerli Ürünlerde Test ve Sertifikasyon” konulu panel düzenlendi. Panelde konuşan Yamak, sertifikasyon süreçlerinin  siber güvenlik ürünlerinin olgunlaşması için geliştirme faaliyetlerine katkısına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Etkinlik kapsamında CRYPTTECH R&D Takım Liderleri, M. Yasin Sağlam ve Burak Tahtacı tarafından “Yapay Zeka Tabanlı Gelecek Nesil Siber Güvenlik Ürün ve Altyapıları” konulu webinar 25 Aralık 2020 tarihinde saat: 13:00’te düzenlenecek.

Siber Güvenlik Haftası kapsamında düzenlenen bir diğer önemli etkinlik olan Sanal Siber Güvenlik Fuarı’nda 80’in üzerinde firma ziyaretçilerini sanal stantlarında ağırlayacak.

Etkinlik boyunca Yerli Siber Güvenlik Ekosistemini Geliştirme, Savunma Sanayii, Enerji, Telekomünikasyon ve finans sektörlerinde Siber Güvenlik, Test ve Sertifikasyon panelleri gerçekleştirilecek.

Hafta kapsamında ayrıca 23 Aralık’ta Hacker Yarışması düzenlenecek.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*