Şangay Yönetimi Dijital Yuan Kampanyasını Duyurdu

 

Dijital paraların test edilme ve yaygınlaştırma süreçlerinde, şirketler veya hükümetler tarafından çeşitli kampanyalar düzenlendiğini görüyoruz. Bu alanda gerçekleştirilen son girişimlerden birisi ise Şangay’ın Dijital Yuan kullanımına yönelik düzenlediği kampanya haberi oldu.


Çin’in finans merkezi Şangay, ülkenin “Dijital Yuan” testini hızlandırma kararı aldı. Şangay hükümeti, bölge sakinlerine yaklaşık 3 milyon dolar (20 milyon yuan) değerinde paketler kazanma fırsatı veren çekiliş düzenlediğini duyurdu.

Hükümet, her biri “55 Yuan değerinde dijital para birimi” veya “E-CNY” içeren 350.000 kırmızı paket dağıtacağını açıkladı.

2020 Ekim ayında Pekin yönetimi tarafından, Çin Dijital Yuan’ı test amaçlı yürürlüğe koymuştu. Ancak Dijital Yuan kullanıcı testini geçemeyerek sınıfta kalmıştı.

Çin Dijital Parası Testi Geçemedi

Çin küresel düzlemde, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) piyasaya sürmeye yönelik küresel yarışta önde gidiyor. Shenzhen ve Chengdu gibi birçok şehirde dijital para birimlerine yönelik denemeler de yapılmaya başlandı.

Kampanya, Yuan’ın Küresel Statüsünü İyileştirmesinde Yardımcı Olacak


Analistler, Çin Halk Bankası (PBOC) tarafından çıkarılan Dijital Yuan’ın, Pekin’in ekonomi gözetimini geliştirmesine, veri kontrolünü güçlendirmesine ve potansiyel olarak Yuan’ın küresel statüsünü iyileştirmesine yardımcı olacağını söylüyor.

Şanghay hükümeti resmi Wechat hesabı aracılığıyla yaptığı duyuruda, E-CNY kırmızı paketleri için çekilişin 5 Haziran günü başlayıp 6 Haziran günü sona ereceğini ve Şanghay’daki herkesin katılmak için başvurabileceğini paylaştı.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*