Sanatçı Andy Warhol’dan Adını Alan: Warhol Solucanı Nedir?

 

Warhol solucanı, hızla çoğalan bir bilgisayar solucanıdır. Bu solucan o kadar hızlı çoğalır ki 15 dakika gibi kısa bir sürede İnternet’te geniş bir alandaki bilgisayarlara bulaşabilir.


Bazı araştırmacılar, gerçek bir Warhol solucanının 15 dakikalık bir zaman çerçevesinde internet’teki tüm bilgisayarlara bulaşabileceğini onaylamaktadır. “Warhol” solucanı da adını, “Gelecekte herkes 15 dakikalığına ünlü olacak” diyen sanatçı Andy Warhol’dan almıştır.

İnternet Veri Analizi İşbirliği Topluluğu (CAIDA) tarafından yapılan bir analizde açıklanan Sapphire solucanı (Slammer veya SQL Slammer olarak da adlandırılmaktadır), bu sınırlara yaklaşan ilk solucan olmuş ve kötü amaçlı, hızla yayılan bir solucanın ne kadar zarara yol açabileceğine ilişkin ilgiyi daha da artırmıştır. Sapphire solucanı kötü amaçlı bir yük taşımamasına rağmen yine de yıkıcı etkiye sahiptir ve görünümü, Warhol solucanının yalnızca teorik değil, aynı zamanda gerçek bir tehdit olduğunu göstermektedir.

Virüs Solucan Bilgisayar - Pixabay'de ücretsiz resim

Bilgisayar Solucanları Ne Kadar Tehlikeli Olabilir?


Bilgisayar solucanları, kendilerini kopyalayabildikleri, bağımsız oldukları ve herhangi bir insan etkileşimi olmadan bir bilgisayarın mevcut veri aktarma mekanizmaları üzerinden yayılabildikleri için önemli bir güvenlik sorunudur.

Bir Truva atıyla(Trojan) birleştirilen bir bilgisayar solucanı (hibrit kötü amaçlı yazılım), birden çok saldırı türünü gerçekleştirmek ve gelecek saldırılar için kendini gizlemek amacıyla birden çok taşıma yöntemi kullanabilen, Truva atı yükü taşıyan bir solucandır.

Gerçek bir Warhol solucanı bu türde hibrit kötü amaçlı yazılımlar oluşturabildiği için önemli bir sorundur. Kötü amaçlı yük taşıyan ve internet’teki tüm ana bilgisayarlara 15 dakika içinde yayılan bir solucan, insanlar zararı durdurmak için yanıt veremeden yükün neden olacağı zararın gerçekleşeceği anlamına gelir.

Zombi Bilgisayar Ağı Kuran Botnet Nedir?

Bilgisayar Solucanlarından Korunma Yolları


Bilgisayarınızın kötü amaçlı yazılımlara karşı güvenliğini sağlamak için;

  • Bilgisayar işletim sisteminizi güncel tutun
  • Modern bir tarayıcı kullanın
  • Tüm yazılım programlarınızı güncel tutun
  • En son güvenlik yamalarını bilgisayarınıza uyguladığınızdan emin olun
  • Antivirüs ürünleri ve internet güvenliği ürünlerini kullanın
  • Tüm tehditlere karşı gerçek zamanlı, kapsamlı koruma sağlayan programlar kullanın

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*