Samsung, Huawei’nin Yokluğunu Fırsat Biliyor

 

Güney Kore’ye ait teknoloji şirketi Samsung, yılın üçüncü çeyreğindeki kâr artış tahmininin yaklaşık yüzde 60 olduğunu açıkladı. CNN Amerika’ya göre Samsung, ABD’nin tavrı nedeniyle zora giren rakibi Huawei’yi geçerek, dünyanın en çok akıllı telefon satan şirketi olabilir.


Samsung’un bugünkü açıklamasında yılın üçüncü çeyreğinde şirketin operasyon kârının 12,3 trilyon won (10,6 milyar dolar) olmasının beklendiği duyuruldu.

Bu, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 58’lik bir artışa karşılık geliyor. Piyasa analistleri, şirketin üçüncü çeyrek kârının yüzde 26 civarında olacağı tahmininde bulunmuştu.

Samsung bu dönemde satışlarının da yüzde 6 artarak 66 trilyon won’a (57 milyar dolar) çıkmasını beklediğini duyurdu.

Şirketin üçüncü çeyrek sonuçlarını ay sonunda açıklaması bekleniyor.

‘Huawei’ye Uygulanan Yaptırımlar Samsung’u Geliştiriyor’

Huawei, koronavirüs salgınının küresel ekonomiyi sarstığı ikinci çeyrekte, ilk kez Samsung’u geçerek dünyanın en çok akıllı telefon satan şirketi olmuştu. Şirket Nisan-Haziran döneminde 55,8 milyon, Samsung da 53,7 milyon telefon satmıştı.

Huawei’nin satış rekoruna imza atmasının sebebi ise, satış yüzdesinin büyük bir kısmını Çinli alıcıların oluşturuyor olması.

Çin ve ABD arasında sürekli artan gerilimde, Huawei’nin ulusal güvenlik için risk oluşturduğunu öne süren ABD, Şirketin, Amerikan teknolojisi ve yazılımlarına erişimini kesmiş ve daha ciddi yaptırımlar uygulayabileceği konusunda göz dağı vermeyi ihmal etmemişti. Huawei ise ürünlerinin ulusal güvenlik riski oluşturduğu iddiasını hala reddetmekte.

Samsung’un üçüncü çeyrekteki yükselişi gelecek yıla da taşınabilir

Yatırım şirketi Daiwa analistlerinden SK Kim, Samsung’un üçüncü çeyrekteki yükselişini gelecek yıla da taşıyabileceğini söyledi.

Kim, Samsung’un kârını artırmasında Huawei’nin karşı karşıya olduğu zorluklar ve 5G telefonlara yönelik talebin artmasının yanı sıra hızla internet üzerinden satışlara odaklanarak maliyetlerini düşürmesinin de etkili olduğunu belirtti.

Samsung, Apple’ın yanı sıra Huawei’nin rakipleri Xiaomi ve Oppo gibi telefon üreticilerine ekran ve hafıza karşı gibi parçalar satıyor.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*