Sahte Web Siteleri ve Online Dolandırıcılık

Kimlik avı hırsızlığı ve online dolandırıcılık çağımızda hızla artmakta. Siber güvenlik alanında yapılan araştırmalar, 2020’nin ilk yarısında 1,7 milyon kimlik avı hırsızlığı ve online dolandırıcık sitenin oluşturulduğunu belirledi. Günde 18 binden fazla sahte web sitesi oluşmasının ve çoğunun markalara ait olmasının endişe verdiği belirtilirken, hackerlerin bu tuzaklarına karşı hem kullanıcılar hem de şirketleri uyarılıyor.


Hackerlerin her geçen gün kendilerini yenileyen ve geliştiren stratejileri, ulaşmak istedikleri amaçlara giden yolu kısaltıyor. Bunların arasında ise gerçeklerine birebir benzeyen ve kullanıcıyı yanıltan sahte web siteleri başı çekiyor. Araştırmalar, bilinen çoğu markanın sahte web sitesinin defalarca kez oluşturulduğuna dikkat çekerken, bu yıl yalnızca 10 markadan oluşturulan 4 binden fazla sahte web sitesi tespit edildi. Kimlik avı ve sahte web sitelerindeki artışın tehditlerine dikkat çeken araştırmacılar, yükselen bu tehdidin şirket itibarına ve kullanıcı bilgilerinin güvenliğine ciddi zararlar verebileceğinin altını çiziyor.

Her Gün 18 Binden Fazla Sahte Web Sitesi Açılıyor


Siber suçlular, anonim kimlikleriyle tespit edilemezken, markaları yanlış tanıtmakta ve açık bir şekilde kullanıcıları da aldatarak önemli verilere ulaşmaktalar. Kimlik avının gerçekleştiği ya da dolandırıcılık tehditlerinin sürekli arttığı internet ortamında ise 2020’de şu ana dek günde 18 binden fazla sahte web sitesi oluşturulduğu tespit edildi. Prestij sahibi şirketlerin ve markaların isimlerini, web sitelerini taklit eden hackerlerin çoğu zaman amaçlarına ulaştığına dikkat çeken araştırmacılar, özellikle e-posta yoluyla kişilerin bu tuzaklara çekildiğini belirtiyor.

Tanınmış 10 Markaya Ait 44 Bin Adet Sahte Kimlik Avı ve Dolandırıcılık Web Sitesi Bulunuyor


Araştırmalar Ocak ayından Eylül ayına kadar bilinen 10 markaya ait 44 bin sahte web sitesinin oluşturulduğunu raporluyor. Özellikle listenin başından inmeyen markalar arasında Microsoft, Apple ve PayPal yer alıyor. Bilinen birçok markanın taklitlerinin kullanıcılara çok gerçekçi geldiği ve dolandırıcılık stratejilerinin işe yaradığını belirten araştırmacılar, şirketlerin bununla mücadele etmesi için her zaman tetikte olmasını ve keşfedilen sahte sitelere yaptırımlar yapılması gerektiğini belirtiyor. Kullanıcıların da e-posta yoluyla gelen kimlik avı saldırılarına karşı sahte URL linklerine tıklamaması gerektiği belirtilirken, güvensiz ve alakasız duran mail içeriklerine temkinli yaklaşılması öneriliyor.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*