Sahte İzin Belgesi Dark Web’de Satışa Çıkarıldı

 

Covid-19 ile mücadele kapsamında, 29 Nisan itibari ile Türkiye’de 17 günlük ‘tam kapanma’ dönemine girildi. Siber aktörler ise bu süreçte, sokağa çıkma kısıtlamalarında imtiyaz sağlayan “izin belgesi” kararını fırsata dönüştürmeye çalışıyor.


İstismar kodlarının, sızma metotlarının ve sıfırıncı gün açıklıklarının alınıp satıldığı çeşitli Dark web forumlarında, siber aktörler vatandaşları kandırmak için sahte izin belgesi düzenleme ilanları vermeye başladı.

Tam kapanma kısıtlamalarından muaf olan çalışanlar için düzenlenen resmi belgenin aynısını düzenleyeceğini ileri süren bir dolandırıcının ilanı ise gündem oldu. Siber aktör, sahte izin belgesi üzerine verdiği ilanda, 200 TL karşılığında devlet tarafından onaylı izin belgesinin birebir aynısını düzenleyebileceğini vadediyor.

Müşterilerine ‘ürünle’ ilgili süreçlerde her türlü desteği de vereceğini söyleyen siber kalpazan, kolluk kuvvetlerinin çalışan izin belgesini teyit etmek için araması durumunda ise telefon ile belgeyi doğrulayan bilginin verileceğini belirtiyor.

Dark web forumlarında yapılan bir başka paylaşımda ise siber tehdit aktörü seyahat izin belgesini ikamet edilen bölgeye göre düzenleyebileceğinin vaadinde bulunuyor. 5000 TL karşılığında belgenin hazırlanacağı, açılan ilanda bildirilirken kaşeli ve mühürlü bu belge sayesinde müşterinin sorun yaşamadan seyahat edebileceği de iddia ediliyor.

Bu iki örnekte görüldüğü üzere, karşınıza çıkabilecek bu tarz paylaşımlara asla itimat etmeyiniz. Bilişim suçları kapsamında değerlendirilebilecek ve belgede sahtecilik gibi ağır hukuki yaptırımları bulunan bu tekliflere yanıt vermeyin, oltaya gelmeyin.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*