Rusya Twitter’ı Kasten İhlalle Suçladı

 

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor) Twitter’ı “Rus yasalarını kasten ihlal etmekle” suçladı. Roskomnadzor’dan yapılan açıklamada, Twitter’a 2017’den bu yana intihar, müstehcen ve uyuşturucuya özendiren içeriklerin kaldırılması için 28 bin talep gönderildiği belirtildi.


Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), sosyal medya sitesi Twitter’ı Rusya’nın yasalarını kasıtlı bir şekilde ihlal etmekle suçladı.

Roskomnadzor’dan yapılan açıklamada, Twitter’a 2017’den bu yana intihar, müstehcen ve uyuşturucuya özendiren içeriklerin kaldırılması için 28 bin talep gönderildiği ancak yapılan başvuruların çokluğuna rağmen herhangi bir yanıt alınmadığı belirtildi.

Twitter, Dezenformasyon Mücadele Aracı Birdwatch’ı Tanıttı

“Twitter, Rusya’nın yasalarını kasıtlı bir şekilde ihlal ediyor.”


Söz konusu taleplere rağmen, yasa dışı yaklaşık 3 bin içeriğin Twitter tarafından kaldırılmadığına işaret edilen açıklamada, “Twitter, Rusya’nın yasalarını kasıtlı bir şekilde ihlal ediyor.” denildi.

Rus yasalarına göre, yasaklı içerikleri silmediği gerekçesiyle Twitter’a 800 bin ila 8 milyon ruble ceza verilebilir.

Rusya Twitter'ı Kasten İhlalle Suçladı

Ocak Ayında da Roskomnadzor Benzer Bir Haberle Gündeme Gelmişti


Geçtiğimiz Ocak ayında da, Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor) benzer bir olayla gündeme gelmişti.

Rusya’nın çeşitli kentlerinde muhalif isim Aleksey Navalnıy‘a destek amacıyla düzenlenen izinsiz gösterilere, reşit olmayanların katılması için sosyal medyadan çağrılar yapılmıştı.

Roskomnadzor’un geçtiğimiz Ocak ayında konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sosyal medya platformları Facebook, Instagram, Twitter ve YouTube’un yanı sıra Rus VKontakte ve Odnoklassniki’nin, Rusya Başsavcılığı’nın talebine ve Roskomnadzor’un bildirimine rağmen hukuka aykırı çağrıların yer aldığı 170 mesajı sayfalarından silmediği belirtilmişti.

Rusya Twitter'ı Kasten İhlalle Suçladı

10 Ocak’ta Sosyal Medya Yasası Çıkarılmıştı


10 Ocak’ta yürürlüğe giren kanuna göre bu tür ihlalde bulunan tüzel kişilere 800 bin ila 4 milyon ruble arasında para cezası kesilmesi öngörülüyor. İhlalin tekrarlanması halinde para cezası, yıllık cironun onda birine kadar artırılabiliyor.

Facebook, Instagram, Twitter ve YouTube’un yanı sıra Rus VKontakte ve Odnoklassniki’ye çocukların 23 Ocak’taki izinsiz gösterilere çağrıldığı mesajları silmedikleri gerekçesiyle para cezası verileceği duyurulmuştu.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*