Rusya Sosyal Medya Uygulamalarını Yasaklıyor

 

Rusya, Rus parlamentosuna ve Cumhurbaşkanına sunulacak yasa tasarısıyla,  sosyal medya platformlarının kullanımını yasaklamaya hazırlanıyor. Rusya’da söz konusu yasa onaylanırsa, Facebook, YouTube ve Twitter kullanımı yasaklanabilecek


Çin ve Rusya’nın geleneksel internet ve sosyal medya şirketlerine karşı uyguladığı yaptırımlar , daha önce birçok kez gündemde yer almıştı . Ancak bu kez Rusya, sunulacak yasa tasarıyla, sosyal medya devlerine yönelik çok güçlü bir yaptırıma hazırlanıyor.

Rusya bu kez, Facebook, YouTube ve Twitter’ı yasaklamaya yönelik bir yaptırım kararı almış durumda. Rusya’nın bu kararının arkasında, gerekçesiz sansür uygulanıyor olması ana neden olarak yer alıyor. Financial Express tarafından paylaşılan bilgilere göre, bu platformlar tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden sansür uygulanıyor uygulaması Rus vatandaşlar tarafından bir şikayet unsuru ve sunulacak yasa tasarısıyla vatandaşların memnuniyetsizliği sebebiyle bu karar verilmiş durumda.

Rusya, platformların uyguladığı bu strateji nedeniyle yasak uygulayabiliyor. Şu anda yasakla ilgili talep Rus parlamentosuna ve Cumhurbaşkanına sunulacak. Yasa tasarısı eğer onay alırsa, Rusya platformlara karşı oldukça radikal bir yaptırım kararı almış olacak.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*