Rusya, NCSC İçin En Büyük Siber Tehdit

 

İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) Başkanı Lindy Cameron, geçtiğimiz hafta cuma günü yaptığı açıklamada Rusya Federasyonu’nun siber alanda ülkesine yönelik en büyük tehdit olduğunu söyledi.


İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) Başkanı Lindy Cameron, geçtiğimiz hafta cuma günü gerçekleştirdiği basın toplantısında Rusya’nın siber faaliyetlerine ilişkin çeşitli açıklamalarda bulundu. Lindy Cameron açıklamasında, Rusya Federasyonu’nun siber alanda ülkesine yönelik en büyük tehdit olduğunu söyledi.

İngiltere, Gözetleme Teknolojisi Çalışmalarına Başladı

Cameron’a göre, güvenlikle ilgili diğer birçok alanda olduğu gibi siber alanda da Rusya, Birleşik Krallığa daha acil bir tehdit oluşturuyor. Bu açıklamalarına karşın Cameron Çin’in uzun vadede daha büyük değişimlerin kaynağı olacağına işaret etti.

SolarWinds Saldırısı ve Microsoft Exchange Saldırısına Değindi


“Çin’in teknolojik gelişim konusundaki ihtiraslarını dikkate almalıyız. Çin yaşadığımız dünyayı Rusya’da çok daha köklü bir şekilde değiştirecek.”

Geçtiğimiz yıl görevinin başına getirilen kadın yönetici siber güvenliğin stratejik seviyede hala istenen düzeyde ilgi çekmediğini sözlerine ekledi. Cameron konuşmasında bu yıl içerisinde yaşanan ve tüm dünyada etkili olan SolarWinds ve Microsoft Exchange saldırılarından da konuşmasında bahsetti.

İngiltere’de elektronik gözetleme ve bilgi güvenliğinden sorumlu gizli servis GCHQ’ya bağlı olarak faaliyet gösteren NCSC başkanı Cameron’ın konuşmasında yer verdiği SolarWinds saldırısında ABD Hazine Bakanlığı, Anayurt Güvenliği Bakanlığı ve Pentagon’a ait sistemler etkilenmişti. Saldırının arkasında Rus istihbarat örgütü GRU için çalışan hackerlar olduğu iddia edilmişti.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*