Rus Teknoloji Milyarderi Veri Kaçakçılığıyla Yargılanacak

 

Rus asıllı teknoloji milyarderi Vladislav Klyushin, ABD’deki 2016 seçimlerine müdahale konusunda kritik bilgilere sahip olmaktan yargılanıyor. Bilgi teknolojileri yöneticisinin ABD tarafından yakalanması Kremlin’e bir darbe olarak değerlendiriliyor.


Noel’den kısa bir süre önce Boston’daki ABD’li yetkililer, aylardır takip ettikleri bir Rus teknoloji milyarderini “içeriden bilgi sızdırmakla” suçladı. 18 Aralık’ta İsviçre’den iade edilen Klyushin, şirket gelirleri hakkında gizliliği ihlal edilmiş bilgilerle yasadışı olarak on milyonlarca dolarlık işlem yapmakla suçlanıyor..

Öte yandan yargılama sürecinde oldukça ilginç bir gerçek daha ortaya çıktı: Klyushin, sadece içeriden bilgi sızdıran biri değil, aynı zamanda Kremlin için çalışan bir kişiydi. Rus hükümetinin üst kademeleriyle çalışan bir bilgi teknolojisi şirketi yönetiyordu. Sadece 18 ay önce Klyushin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den onur madalyası aldı. Söz konusu şahsın, yakın zamanda yakalanıp ABD kolluk kuvvetlerine teslim edilen en üst düzey Kremlin görevlisi olduğu belirtiliyor.

ABD, Kremlin’in kara kutusunu fena yakaladı

ABD SEÇİMLERİNE MÜDAHALE SIRLARI AÇIĞA ÇIKABİLİR


Rus istihbaratı konusunda uzman kişilere göre, Klyushin’in siber güvenlik çalışmaları ve Kremlin bağlantıları kendisini ABD’li yetkililer için yararlı bir bilgi kaynağı haline getirebilir. Bu kişiler aynı zamanda, şahsın iş birliği yapmayı seçerse, Amerikalılara 2016 seçim manipülasyonuna en yakın bilgileri temin edebileceğini belirtiyor.

Moskova’da Kremlin’e ve güvenlik güçlerine yakın olan kaynaklara göre, Rus istihbaratı, 41 yaşındaki Klyushin’in, 2016 ABD seçimleri sırasında Demokrat Parti sunucularını kesmek için bir Rus hack saldırısıyla ilgili belgelere erişebileceği sonucuna vardı. Bu belgeler, hacklemenin Rusya’nın GRU askeri istihbaratında ABD siber güvenlik şirketlerinin “Fantezi Ayı” veya APT28 olarak adlandırdığı bir ekip tarafından yönetildiğini ortaya koyuyor.  Bu kişilere göre, böylesi bir önbellek, ABD’ye ilk kez, iddia konusu olan Rusya’nın seçimleri etkileme çabalarına dair ayrıntılı belgesel kanıtlar sağlayacak.

Konuyla ilgili bilgi sahibi bazı kişilerin hesaplarına göre, Rusya’dan çıkışından iki yıl önce ABD’li ve İngiltereli istihbarat örgütleri Klyushin ile temasa geçti ve kendisine İsviçre’de yüksek düzeyde güvenlik sağlandı. Ayrıca, Moskova’daki birçok gözlemciyi şaşkına çeviren bir ihmal ile iadesine itiraz etmek için son bir şansı kaçırdı. Kaynaklardan birkaçına göre ise şahsın ABD’ye transferi Kremlin’e ciddi bir istihbarat darbesi vurulduğunu gösteriyor.

Kaynaklardan üçü, Klyushin’in yurtdışındaki diğer üst düzey GRU operasyonlarının gizli kayıtlarına erişebileceğine inandıklarını da sözlerine ekledi. Son yıllarda Rus askeri istihbarat ajanları, bir dizi hacker saldırısının yanı sıra muhalif eski GRU albay Sergei Skripal ve kızının İngiltere’deki 2018’teki kimyasal zehirlenme suikastı girişimi ile bağlantılıydı. Rusya ise iddiaları reddediyor.

Portekizli Medya Kuruluşları Siber Saldırıların Hedefi Oldu

İŞ İNSANININ FİRMASI RUSYA HÜKÜMET YETKİLİLERİ İÇİN ÇALIŞIYOR


İddianameye göre Klyushin’in BT firması M-13, Rusya cumhurbaşkanlığı, hükümet ve bakanlıklar için çalışıyordu. Astları arasında iddianamede Klyushin ile birlikte suçlanan Ivan Yermakov adında eski bir askeri istihbarat yetkilisi de bulunuyor. Yermakov’un ayrıca, ABD Özel Danışmanı Robert Mueller’in ekibinden kendisini ve diğer 11 Rus’u Demokratların bilgisayar sistemlerine girmekle suçlayan 2018 tarihli iddianamede sanık olarak adı geçiyor. Dava henüz karara bağlanmadı zira sanıklar ABD dışında kalıyor, ancak savcıların yeni bilgiler ortaya çıkması halinde davayı takip edip genişletebileceği düşünülüyor.

Klyushin’in İsviçre’deki avukatı Oliver Ciric, müvekkilinin sahip olabileceği belgeler hakkında hiçbir şey bilmediğini söyledi. Ciric bir röportajında, müvekkilinin ABD makamları tarafından arandığını, çünkü kendisinin onlarca yıl parmaklıklar ardında kalmasını önleyebilecek Rusya’nın 2016 seçim korsanlığı hakkında içeriden bilgi sahibi olduğuna inandıklarını söyledi. Ciric, Klyushin’in bilgi sızdırma ve “varsayımsal seçim müdahalesi” suçlamalarıyla ilgili olarak masum olduğunu söylediğini de ifade etti.

Klyushin’in ABD merkezli avukatı Maksim Nemtsev ise, kefalet başvurusunda müvekkilinin “hükümetin davasına yasal, profesyonel ve ilkeli bir şekilde itiraz etme niyetinde olduğunu” söyledi.” Klyushin geçtiğimiz günlerde Boston Federal Mahkemesi’ndeki duruşmaya lockup’tan video bağlantısı aracılığıyla katıldığı ve duruşmada  beyaz bir tişört giydiği ve bir tercüman aracılığıyla konuştuğu göründü. Ancak hakim davayı erteledi ve Klyushin’in avukatından ek evraklar hazırlamasını istedi.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*