Rus Siber Saldırgan Suçunu İtiraf Etti

 

Milyonlarca dolar vurgun yapan Rus siber saldırgan suçunu ABD’de itiraf etti


Rusya vatandaşı siber saldırgan Kirill Firsov’un ABD’de suçunu kabul ettiği ve 10 yıl hapis cezası istemiyle yargılandığı bildirildi.

Firsov, çalıntı kredi kartı ve yasadışı yollarla elde edilen diğer kişisel verileri satan “deer.io” isimli internet sitesinin yöneticisi olduğunu itiraf etti.

2013-2020 yıllarında faaliyet gösteren site illegal satışlardan yaklaşık 17 milyon dolar gelir elde etmişti.

Dava belgelerine göre, 29 yaşındaki Firsov, ABD’de siber suça karıştığını, çalıntı kredi kartı ve başka kişisel bilgilerin satıldığı deer.io sitesinin yöneticisi olduğunu kabul etti.

Firsov, 10 yıla kadar hapis veya 250 bin dolara kadar para cezasını kabul etti. Mahkemenin itiraf anlaşmasını onaylamasının ardından karar açıklanabilecek.

ÇALINTI VERİLERDEN 17 MİLYON DOLAR KAZANMIŞTI


Rus saldırganın İnternet sitesi 2013-2020 yılları arasında faaliyet gösteriyordu ve yasadışı satışlardan 17 milyon dolar gelir elde etmişti.

Firsov, itiraf anlaşmasında kurbanlarının çoğunun Rus olduğunu, ancak sitenin ABD’lilere ait bilgileri satarak yaklaşık 1.2 milyon dolar gelir elde ettiğini söyledi. Bu durum FBI’ın Firsov’u ABD’de kovuşturmasına ve ülkeye girişinde yakalamasına olanak verdi.

Firsov, ABD’lilere ait sosyal güvenlik numaraları, doğum tarihleri ve adreslerini satıyordu. Bu bilgiler yasadışı yollardan kişilerin kredi kartlarına ulaşılması veya kişinin adına kredi kartı düzenlenmesine yarıyordu.

New York’a iniş yaptığı geçtiğimiz mart ayında yakalanan Firsov, gözaltından üç gün önce FBI, sitede bir ‘test alışverişi’ yapmış ve 20 bin dolarlık bitcoin ile 1100 oyun oynayan kişinin bilgilerini satın almıştı.

Kaynak: Sputnik

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*