Rus Hükümeti Anonim Ağ TOR’un Kullanımını Engellemeye Çalışıyor

 

Rus hükümeti, anonim ağ hizmeti Tor’u engellemek amacıyla internet kontrollerini sıklaştırma kararı aldı. Böylelikle Rusya, Tor ağı üzerindeki devlet denetimini de artırıyor.


Rusya, dünya çapındaki gizlilik hizmeti Tor’un web sitesini ve daha geniş topluluğunun bir bölümünü engelleyerek, devlet denetimini hızlandırdı.

Rusya, bu yıl platformlarında paylaşılan içerik materyalleri üzerinde uluslararası teknoloji şirketlerine artan bir baskı uyguladı. Ayrıca bir pazarlama kampanyasında dijital kişisel ağlara (VPN) ve farklı çevrimiçi araçlara odaklandı.

Düzenleyici Roskomnadzor, web sitesinin mahkeme salonu kararına dayanarak yasaklandığını belirtti. Web Savunma Derneği başkanı Mikhail Klimarev, “Tor’u engellemek neredeyse hayal edilemez olabilir. Rusya’da engellemeyi aşma grubunu finanse etmenin yollarını keşfedebilen dev bir grup” dedi.

Tor topluluğu, bir web tüketicisinin kimliğini gizlemek amacıyla dizüstü bilgisayar IP adreslerini kapatmak için kullanılır. Tor, Rusya’da 300.000’den fazla müşteriye veya günlük müşterilerinin %14’üne sahip olduğunu ve yalnızca ABD’den sonra ikinci sırada olduğunu söylüyor.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*