Rekabet Kurulunun Geçici Tedbir Kararına İtiraz Reddedildi

 

Türkiye Rekabet Kurulunun, WhatsApp’ın gizlilik politikasıyla ilgili karara geçici tedbir uygulamasının ardından, Facebook’un yaptığı itiraz adli makamlarca reddedildi.


Ankara 4. İdare Mahkemesi, WhatsApp’ın veri paylaşımını içeren güncellemesine ilişkin Rekabet Kurulunun aldığı geçici tedbir kararının yürütmesinin durdurulması için Facebook’un yaptığı başvurunun reddine karar verdi.

WhatsApp, 4 Ocak’ta gizlilik politikasını değiştirmiş ve kullanıcılarına değişiklik için gerekli olan güncelleme için bildirim yollamıştı. Yeni ilkeler hesap bilgileri, mesajlar, konum bilgileri gibi kişisel verilerin diğer Facebook şirketleriyle paylaşılmasına izin veren yeni koşulların onayı için kullanıcılara 8 Şubat’a kadar süre verilmişti.

WhatsApp Veri Paylaşımını Zorunlu Kıldı

WhatsApp’ın bildirimine göre yeni koşulları kabul etmeyen kullanıcılar uygulamayı kullanamayacaktı. Bu sebeple kullanıcılar, anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’a alternatif uygulamalara yönelimlerini artırmışlardı.

REKABET KURULU GEÇİCİ TEDBİR KARARI ALMIŞTI


Rekabet Kurulu söz konusu gizlilik politikası değişikliği hakkında 11 Ocak 2021’de geçici tedbir kararı almıştı.

Kurulun kararında WhatsApp verilerinin diğer Facebook firma, ürün ve verilerine bağlanması, Facebook’un tüketici iletişim hizmetleri pazarındaki gücünü internet reklamcılığı alanındaki rakiplerinin faaliyetini zorlaştıracak şekilde kullanması, aşırı veri toplanması ve verinin başka hizmetler için kullanılmasının tüketicinin sömürülmesine yol açması gibi endişelere yer verilmişti.

Kaynak: SiberBülten
Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*