Qwerty Klavyenin Ortaya Çıkışı ve Fonksiyonel Stratejiler

Dünyada kullanımını en çok tercih edilen QWERTY klavyenin ortaya çıkışının,değişiminin ve kullanmakta olduğumuz düzeninin arkasında oldukça tahmini güç bir neden vardır.

tuş takımı, daktilo, alfabe, Eski daktilo, kapatmak, yazı tipi, Mektuplar, Demir, ayrılmak, ABC, Mekanik olarak, Antikacı, Ofis malzemesiSizlerle paylaştığım bu makale Q yani QWERTY klavyeyle yazıldı. QWERTY adı klavyenin sol en üst sırasında, en soldan itibaren altı harfin birleşiminden oluşan bir isim. Hatta bu isim yan yana bulunan harflerin birleşiminden oluştuğundan yazması oldukça kolay ve bu sebeple dünyanın en çok kullanılan şifrelerinden de birisi aynı zamanda. Bu klavyenin nasıl ve hangi sebeple tasarlandığı da oldukça ilginç.Q klavye 1873’te bir karşı-mühendislik tasarımı olarak düşünüldü. Amaç kullanıcılara mevcut potansiyel yazma hızının sunulması değil, daktilo kullananları olabildiğince ağır yazmaya zorlamaktı.

Bu amacı gerçekleştirmek için ise şaşırılacak stratejiler izlenmiş. İngilizce de en çok kullanılan harfler klavyenin farklı noktalarına dağıtılmış. Sağ elini kullanan insanların sol yani zayıf olan ellerini kullanmak zorunda kalacakları şekilde bir harf düzeni oluşturulmuş, ağırlıklı olarak kullanılacak harfler klavyenin sol tarafına toplanmıştı.

Göründüğü üzere verimliliğe bu denli aykırı olan bütün bu özelliklerin gerisinde yatan neden ise, o sıralarda yani 1873 senesinde, henüz çok gerilerde olan daktilo teknolojisi ve ürünleri karşısında daktilo kullanıcılarının yan yana iki tuşa art arda hızla bastığında harflerin birbirine karışmasıydı. Üreticiler bu yüzden daktilo kullanıcılarını yavaşlatmak zorundaydı. Gerçekten de Q klavyede en çok kullanılan harfler sol ele göre dizayn edilmiştir. İnsanın güçlü olduğu sağ ele göre ve toplu halde verilmek yerine hem klavyeye dağıtılmış hem de bu düzen ve kombinasyon ulaşılabilecek potansiyel hızı azaltacak nitelikte kullanıma sunulmuştur.

Daktilolardaki gelişmeler harflerin karışma sorununu ortadan kaldırınca 1932’de daha verimli olacak şekilde tasarlanmış klavyelerle yapılan denemeler de yazı yazma hızımızın iki katına çıkabileceğini ve harcanacak çabanın % 95 azalacağı gösterilmiştir. Ancak QWERTY klavyeler siperlere yerleşmiştir. QWERTY klavyeyle yazan yüz binlerce daktilocunun, daktilo öğretmeninin, daktilo ve bilgisayar satıcısının, üreticisinin kazanılmış hakları, 60 yılı aşkın bir süredir klavyeleri etkili hale getirme yönündeki bütün girişimlerle çatışıyor.

QWERTY klavyeler uzun bir süre daha biz kullanıcılar için tahtta kalacağa benziyor.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?