Pfizer BioNTech Aşı Bilgileri Çalındı

 

ABD’de Covid-19 aşı verileri çalındı. Siber saldırıyı gerçekleştirenlerin ise Rusya ve Çin ile bağlantılı hackerlar olduğu belirtildi.


Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemi döneminin, tek sona erme garantisi olarak görülen aşı çalışmaları devam ederken bu alana yönelik gerçekleştirilen siber saldırılarda da ciddi bir artış yaşanıyor. Aşıların içeriğine, etkili olma verilerine, geliştirilme aşamasındaki deney raporlarına kadar birçok bilgi, siber saldırganlar veya bağlantılı oldukları hükümetler tarafından ele geçirilmek isteniyor.

Özellikle de bu siber saldırılar ülkeler arasında büyük bir gerginliğe de neden oluyor. Çin ve Rusya ile birçok kez gerilim yaşayan ABD, bu kez Covid-19 aşı verileri konusunda Rusya ve Çin ile karşı karşıya geldi. Hackerların aşı verilerini çalmak için siber saldırı düzenlediği belirtildi.

Çin,ABD ve Almanya Casusluk Üçgeni

Rusya Politik Amaçlarla Mı Hareket Etti?


Aşı çalışmasıyla ilgili çalınan bilgilerin ise Pfizer BioNTech aşısına ait olduğu belirtiliyor. Rusya’nın bu aşıların itibarını zedelemek için böyle bir saldırıda bulunduğu söyleniyor. Çünkü dünya geneline baktığımızda Rusya’nın geliştirdiği aşılara genel anlamda pek güvenilmediğini görüyoruz.

Yapılan saldırıda ABD’den aşıyla ilgili bazı belgelerin çalındığı vurgulanıyor. Önümüzdeki günlerde bu belgelerin ne amaçla kullanılacağını hep birlikte göreceğiz.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*