Pegasus Casus Yazılımıyla Binlerce Kişi Gözetlendi

 

Uluslararası Af Örgütü ve çeşitli basın kuruluşları tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, İsrailli NSO şirketi tarafından geliştirilen casus yazılım Pegasus’un, dünyanın birçok farklı ülkesinde hükümetler tarafından, binlerce kişinin telefonuna yüklenmiş olabileceğini ortaya koydu.


Washington Post ve diğer 16 haber kuruluşunun yaptığı bir araştırmayla; gazetecilere ve insan hakları aktivistlerine ait düzinelerce akıllı telefonu hacklemek için İsrail tarafından geliştirilen Pegasus casus yazılımı kullanıldı.

Askeri sınıf casus yazılımının, İsrailli casus yazılım firması NSO Group tarafından lisanslandığı bildirildi. Soruşturmada, saldırıya uğrayan telefonların, insanları gözetlediği bilinen ülkelerdeki 50.000’den fazla numaradan oluşan bir listede olduğu bulundu. Bu numaraların listesi, Paris merkezli kâr amacı gütmeyen gazetecilik Hidden Stories ve insan hakları grubu Uluslararası Af Örgütü tarafından diğer medya kuruluşlarıyla paylaşıldı.

NSO Group ve Gözetleme Endüstrisi

Ancak NSO Group, raporun sızdırılmış verilerin “yanıltıcı yorumlarına” dayanan “doğrulanmamış teoriler” içerdiğini savunarak, raporun bulgularını birkaç açıklamada reddetti. NSO Group ayrıca, tüm güvenilir suistimal iddialarını araştırmaya ve uygun önlemleri almaya devam edeceğini söyledi.

Rapora göre, NSO Group’un Pegasus casus yazılımı, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlere lisanslıdır ve bir cep telefonunun verilerini hackleyebilir ve mikrofonu etkinleştirebilir. NSO, casus yazılımın yalnızca teröristleri ve diğer suçluları gözetlemek için kullanıldığını söyledi.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*