Parolalarınızın Güvenliğini Nasıl Sağlayabilirsiniz

 

Kaspersky tarafından hazırlanan “Dijital gizliliği korumak: Kişisel güvenliği bir üst düzeye çıkarmak” başlıklı raporda, Türkiye’deki kullanıcıların %89’unun parolalarını kendilerinin türettiği ve %49’unun ise kimlik bilgilerinin sızdırılıp sızdırılmadığını nasıl öğreneceğini bilmediği ortaya çıktı. Bu da parolaların daha güvenli bir şekilde saklanması gerektiğini gözler önüne serdi.


En sık kullanılan kimlik doğrulama yöntemi olan parolalar yalnızca kırılması zor ve gizli olduklarında işe yaramaktalar. Parola gerektiren uygulama sayısı arttıkça karmaşık parolalar belirleyip hepsini akılda tutmak da haliyle zorlaşıyor. Kullanıcıların düzenli olarak parola değiştirmek zorunda kalması da durumu daha karmaşık hale getiriyor. Kullanıcıların parola türetmede yaşadığı bu zorluklara ek olarak, parolaları güvenli bir şekilde saklamak ve bunların sızdırılmış olabileceği durumları tespit etmek de kişisel verilerin güvenliği için aslında en önemli noktalardan.

Kaspersky’nin hazırladığı rapora göre, Türkiye’de kullanıcıların %59’u tüm parolalarını hatırladığını iddia etmekteler. Bu durum, karmaşık ve benzersiz parola zorunluluğu gibi güvenlik gereksinimleri olduğunda daha da zorlaşıyor. Türkiye’de kullanıcıların %10’u parolalarını bilgisayarlarındaki bir belgede yazılı olarak saklarken, %15’i ise bilgisayar, akıllı telefon veya tabletlerindeki tarayıcılarda saklamayı tercih ediyor.

Parolalarınızın Güvenliğini Nasıl Sağlayabilirsiniz-Cemal Mete Hayırlı

Parolalarınızın sızdırılıp sızdırılmadığını kontrol etmenin bazı yolları bulunuyor. Örneğin; Have I Been Pwned? gibi servisler, kullanıcıların parolalarının büyük veri sızıntılarına dahil olup olmadığını internetin tehlikeli bölgelerine girmeden kontrol etmelerini sağlıyor.

Kaspersky Tüketici Ürünleri Pazarlama Müdürü Marina Titova ise konuyla ilgili şu açıklamalarda bulunuyor, “Tüketiciler sızdırılmış olabilecek parolaları da dahil olmak üzere kişisel verilerini takip edebilir. Bu sadece “farkında olmayı” değil, insanların özel yaşantılarının ihlalini önlemek ve daha geniş etkileri azaltmak için doğru adımlar atmalarını da sağlıyor. Bu nedenle, Kaspersky olarak tüketicilerimizin gizliliğine odaklanıyoruz.

Kaspersky, kişisel verilerinin güvenliğini sağlamaları için kullanıcılara şunları öneriyor:


  • Hesaplara giriş bilgilerinizi paylaştığınız kişi sayısını azaltın ve parolalarınızı başkalarının bulabileceği kağıtlara ve cihazlara yazmaktan kaçının. Parolaları notlarda veya defterlerde tutmak kolay gelebilir fakat başkaları bunlara da diğerleri gibi kolay bir şekilde erişebilir.
  • Güvenli Parola Kontrolü gibi uygulamaları kullanmayı deneyin. Bu hizmet parolanızın ne kadar güçlü olduğunu ve kırılmasının ne kadar zaman alacağını gösteriyor.
  • Size oluşturacağınız parolaların zorluk düzeyini belirleyecek şifre asistan gibi, güvenilir güvenlik çözümlerinin oluşturduğu güçlü ve sağlam parolaları kullanın. Bu çözüm tüm hesaplara her seferinde güvenli ve benzersiz parolalar atayarak aynı parolayı birden fazla kez kullanmanızı önlüyor.
  • İnternet hesaplarına girmek için kullandığınız parolaların ele geçirilip geçirilmediğini kontrol edin. Kaspersky Security Cloud bünyesindeki Hesap Kontrolü özelliği kullanıcıların hesaplarını potansiyel veri sızıntılarına karşı kontrol etmesine yardımcı oluyor. Sızıntı tespit edilirse erişilebilen verilerin kategorileri hakkında bilgi veren çözüm, kullanıcının doğru adımları atmasını sağlıyor.

Kişisel bilgilerinizin koruma hakkında daha fazla bilgi edinmek ve raporun tamamını okumak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*