Pandemi Siber Suçlara Eğilimi Arttırdı

 

Cybernews.com tarafından yapılan bir araştırma, online kurslara katılarak dijital ortamda gelir sağlamak isteyenlerin yanı sıra, gelir kaynağı olarak siber suçlara yönelik giderek artan bir ilgi olduğunu ortaya koydu.


Son veriler, özelikle mart, nisan ve mayıs aylarında, hackerlık, dolandırıcılık ve diğer siber suç yöntemlerine ilişkin internet aramalarının tavan yaptığını ve “hackerlık kursu” ve “etik hackerlık kursu” gibi anahtar kelimeler kullanılarak yapılan internet aramalarının, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını gözler önüne seriyor. Ayrıca, popüler hacker web sitelerine ve forumlarına yapılan ziyaretlerin mart ayında yüzde 66’ya kadar arttığı biliniyor.

SİBER SUÇ TERİM ARAMALARINDA REKOR ARTIŞ YAŞANIYOR


Cybernews.com’un Google Trends’de siber suçlara ilişkin anahtar kelimelerle yapılan aramalar ve Mart 2020’nin sonundan Mayıs 2020’ye kadar SimilarWeb’deki popüler hacker web sitesi trafiğine yönelik incelemeler sonunda elde ettiği bilgilere göre:

*Analiz edilen 15 bilgisayar korsanlığı ve siber suçla ilgili arama terimlerinden ikisi tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmış durumda. 5’i ise son beş yılın zirvesine ulaşırken 8 anahtar kelime on iki ayın en yüksek arama seviyelerine ulaştı.

*SimilarWeb’e göre, Mart ve Nisan 2020’de popüler hacker web sitelerindeki trafik gözle görülür şekilde arttı.

*Aramalardaki ve trafikteki artışlar, dünya genelinde mart ayının sonlarında başlayan, nisan ayında hız kazanan ve nisan sonu ile mayıs başında zirveye ulaşan ‘eve kapanmaların’ başlamasıyla ilişkili görünmekte.

ETİK HACKERLIK KURSU ARAMASI EN YÜKSEK SEVİYESİNDE


COVID-19 dolayısıyla insanların eve kapanması ulusal ekonomilere zarar vermeye devam ederken, siber suçlarla ilgili yapılan internet aramalarının sayısının son yıllardaki en yüksek seviyelerine ulaşması, gelecekte yeni bir siber suç dalgasına işaret olarak yorumlanıyor.

Cybernews.com pandemi sırasında siber suçlarla ilgili konulara ilgide gözle görülür bir artış olup olmadığını araştırmak için Google Trends’i kullandı. Temelde bilgisayar korsanlığı, çevrimiçi dolandırıcılık ve dark web ile ilgili anahtar kelimeleri inceleyen ekip tüm anahtar kelimeler arasında en çok “hackerlık kursu” ve “etik hackerlık kursu” aramalarının Google Trends’de tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştığını ortaya koydu. Analiz aynı zamanda bilgisayar korsanlığı ile ilgili becerileri öğrenmeye olan ilginin arttığını da gösteriyor.

PANDEMİNİN YOL AÇTIĞI KORKU ORTAMI, SİBER SUÇLARI ARTTIRDI


Bilgisayar korsanlığı kursları için yapılan aramalardaki yüksek artış mart ayının sonlarında başladı ve dünyadaki çoğu ülkedeki eve kapanmalar ikinci ayını doldururken Nisan ayına kadar artmaya devam etti. “Dark web’e nasıl girilir”, “nasıl dolandırılır” ve “hackerlığı öğrenin” gibi siber suçla ilgili diğer terimler, beş yıl veya daha uzun süredir yapılan aramalarda en yüksek oranlara ulaşmış durumda. “Nasıl hacklenir”, “nasıl hacker olunur”, “hackleme dersleri” ve “empire market” (hakim dark web pazarı) gibi siber suçları öğrenmeye ilişkin diğer sekiz anahtar kelime için yapılan aramaların boyutu Mart ve Nisan aylarında ortalamanın üstünde yükseldi.

Aslında sektörün içindeki kişiler siber suçlarda bir artış görmeye başladı bile. QuoLab Technologies CTO’su Fabien Dombard’a göre, siber güvenlik topluluğu, siber suçlulardan devlet destekli tüm tehdit aktörlerine kadar pandeminin yol açtığı korku ortamından yararlanarak sürdürülen kötü niyetli operasyonlarda bir artış gözlemliyor.

KALİFİYELİ SİBER GÜVENLİK UZMANI SIKINTISI ÇEKİLİYOR


Ancak bu eğilimler, tüm bu aramaların yalnızca potansiyel siber suçlular tarafından yapıldığı anlamına gelmeyebilir. Zira siber güvenlik uzmanlarının da kendi becerilerini geliştirmek için bilgisayar korsanlığı kursları arayanların önemli bir bölümünü oluşturabileceği de düşünülüyor.

YL Ventures’dan Sounil Yu, sızma testinin nasıl yürütüleceği, web uygulamalarından nasıl yararlanılacağı veya güvenlik açıklarının nasıl bulunacağı gibi temel “hackleme” becerilerinin yalnızca siber suçlarla ilgili olmadığı konusunda uyarıyor. Yu’ya göre bunlar daha ziyade, siber güvenlik alanında işe başlamak isteyen kişilere yardımcı olan temel beceriler. Siber güvenlikle ilgili işlerin büyük ölçüde pandemiden etkilenmediğini söyleyen Yu, “Kalifiye çalışan sıkıntısı çekmeye devam ediyoruz, bu nedenle birçok kişi bir siber güvenlik uygulayıcısı olarak istihdam edilme umuduyla bu tür becerileri edinmeye çalışırsa bu şaşırtıcı bir durum olmaz.” şeklinde konuşuyor.

Araştırma yalnızca Google Trends üzerinden gerçekleştirilmedi. Popüler çevrimiçi bilgisayar korsanı topluluklarına yönelik internet trafiğini analiz etmek amacıyla SimilarWeb’in Trafiğe Genel Bakış özelliği de kullanıldı. Buna göre bir takım popüler hacker web sitesine ve forumlara yapılan ziyaretler Ocak’tan Şubat’a yüzde 15- yüzde 23 dolayında azalırken, Mart ayı trafiği yüzde 8-yüzde 66 oranında arttı.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*