Oyun Sektörünü Hedef Alan Saldırılar Arttı

 

Siber saldırganlar, oyun temalı siteler üzerinden gerçekleştirdikleri saldırıları artırdı. Kötü amaçlı yazılımları gizlemek için en çok tercih edilen oyun Counter Strike: Global Offensive oldu.


Kaspersky’ın geçtiğimiz yıl paylaştığı araştırmada, kötü amaçlarla kullanımı en yaygın olan oyun Minecraft olarak karşımıza çıkmıştı. 2021 yılı için yapılan araştırmalarda ise, Counter Strike: Global Offensive, Minecraft’ı geride bırakmış gibi görünüyor.

Bilişim Suçları: Yaşanmış Olaylar

 

Bilgisayarlara bulaşan kötü amaçlı yazılımlar, yukarıda da bahsettiğimiz gibi oyunların ücretsiz versiyonları veya ücretsiz içerikleri olarak kendilerini gösteriyorlar. Oyuncular bunları yanlışlıkla bile olsa indirdiklerinde virüsler bilgisayara bulaşıyor ve dosyanın indirildiği bilgisayar, öbür taraftaki kötü amaçlı kişinin insafına kalıyor.

Kaspersky’ın dünya genelindeki araştırmalarında görev yapan Maria Namestnikova, şu anda yaklaşık olarak 3 milyar oyuncu olduğunu söylüyor. Buna ek olarak oyunların kafa dağıtmak için iyi bir yol olduğunu belirten Maria, bu kadar kalabalık oldukları için oyuncuların siber saldırganların dikkatlerini çektiklerini belirtiyor.

Güven içinde oyun oynamanız için ise güvenilir bir şifre yöneticisi, iki adımlı doğrulama ve güvenilir bir antivirüs programı kullanmanız gerekli. Bunların yanında oyunları sadece resmi mağazalardan satın almanız ve yazılı sohbetlerde paylaşılan şüpheli linklere tıklamamanız gerekiyor.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*