Onlar da Hacklenebilir: Faks Cihazları Hakkında 8 İlginç Bilgi

 

Dijitalleşmeye bağlı olarak değişen iletişim kanalları göz önüne alındığında, günümüzde faks cihazının kullanımına pek gerek kalmadığı düşünülmektedir.


Oysaki hemen hemen her işletme de hala yoğun bir şekilde kullanılan bu cihazlar, hacklenebilmektedir. Bu yazımızda faks cihazı hakkındaki 8 ilginç bilgiyi sizlerle paylaşacağız.

1. Faks Cihazı Telefondan Önce İcat Edilmiştir


İskoç mucit Alexander Bain, teller üzerinden görüntü iletebilen elektrikli bir telgrafın tasarım patentini 1843’te aldı. Buna karşın, ilk telefonun patenti de Alexander Bell (gariptir ki o da ABD’ye göç eden bir başka İskoçtu) tarafından 1876’da almıştır.

Ayrıca fakslar, telefonlardan çok daha erken bir zamanda ticari kullanıma girmişlerdir. 1860’larda, İtalyan mühendis Giovanni Caselli, Paris-Marsilya ve Paris-Lyon arasındaki hatlarda “pantelegrafını” kurdu: gerçek ama aynı zamanda gelişmemiş bir faks makinesi. Hemen hemen aynı vakitlerde, Rusya’da, St. Petersburg ve Moskova’daki imparatorluk saraylarını birbirine bağlayan deneysel bir faks hattı kurulmuştu. Dünyanın ilk ticari telefon hatları, on yıl sonra, 1877’de çalmaya başladı.

2. Sizce Faks Cihazları Artık Kullanılmıyor Mu?


The rise and fall of the fax machine | TheArticle

Faksların modası yıllar önce geçmiş olabilir ancak hiçbir zaman tamamen kullanım dışı kalmamışlardır: Neredeyse tüm büyük şirket veya resmi kurumların web sitesindeki “Bize ulaşın” bağlantısına tıklarsanız karşınıza kesinlikle bir faks numarası çıkacaktır. Bu, kurumun derinliklerinde bir yerde, biraz tozlu olsa bile, tamamen işleyen bir faks makinesine sahip bir ofis olduğu anlamına gelir. Hatta birden fazla bile olabilir.

3. Japonya Nüfusunun Büyük Bir Çoğunluğu Evlerde Dahi Faks Kullanıyor


Faks makinelerinin hala çalışmaya devam ettiğini reddeden şüphecilerin, aktif faks numaraları için çevrimiçi bir arama yapmaları yeterlidir. Bu sorgu, İngilizce’de 400 milyondan fazla, Türkçe’de “fax” diye aratırsak 40 milyonun biraz üzerinde, “faks” diye aratırsak 36 milyonun biraz üzerinde ve evet şaşırtıcı ama Japonca’da 478 milyon sonuç veriyor.

Görünen o ki Japonya’da bir faks sahibi olmak sadece kurumsal organizasyonlar için değil, aynı zamanda bireyler için de hala rutin bir olay. Tahminler farklılık gösterse de, Japonya’daki evlerin % 40 ila % 50’sinde hala faks kullanıldığı görülmektedir.

4. Faks İletim Standardı En Son 2005 Yılında Güncellenmiştir


FAXing In 1843 | Hackaday

Fakslama protokolünü tanımlayan temel belgenin adı, ITU-T Recommendation T.30‘dur. 1985 yılında hazırlanan bu belge, günümüzde imalatçıların faaliyetlerini düzenlemektedir. O günden bu yana bir düzineden fazla yeni sürüm ve değişiklik yayınlandı ancak bunların en günceli 2005’te çıktı.

Unuttuysanız hatırlatalım, 2005 yılında en modern işletim sistemi Windows XP, en havalı tarayıcı Internet Explorer 7 ve dünyanın en popüler cep telefonu Nokia 1110 idi.

5. Faks Cihazları Renkli Görüntüleri İletebilir


Pek çok insan bilmez fakat faks yoluyla yalnızca siyah beyaz değil, renkli görüntüler göndermek de mümkündür. Bu özellik, yukarıda belirtilen T.30 standardının 1996 versiyonuna girmiştir. Dahası, siyah-beyaz fakslar TIFF formatında iletilirken, renkli fakslar JPEG kullanır.

Tabii ki, 1996’dan sonra üretilen faks makinelerinin hepsi renkli ileti gönderip basamaz; bu özellik, modelden modele değişir. Fakat bugün kullanılan cihazların çoğu bu özelliğe sahip.

6. Modern Faks Cihazları Çok İşlevli Çalışırlar


Doğrusunu söylemek gerekirse, pek çok kurum büyük ihtimalle uzun zaman önce, çok işlevli yazıcılar (MFP’ler) veya yazıcı, tarayıcı, fotokopi makinesi ve sevgili yaşlı faks makinesini birleştiren hepsi bir arada (AIO) birimler olarak bilinen daha modern tertibatlar için emektar faks makinelerini terk etti.

Bu cihazlar temelde bilgisayardır. Öncelikle, faks almak ve göndermek için bir telefon hattına bağlanırlar. İkincisi, kolay yazdırma ve tarama sağlamak için genellikle bir ev veya şirket ağına bağlanırlar.

7. MFP Aygıt Yazılımını Güncellemek İçin Bunu … Yazdırmanız Gerekir.


MFP’ler öncelikle yazıcıdır ve benzer hatlar üzerinden çalışırlar. Yazıcı tarafından bilgisayara verilen komutlar, yazdırma işi olarak işlenir. Bu, ayrıca aygıt yazılımı güncellemeleri için de geçerlidir, bunlar da yazdırma işi olarak gönderilir. Elbette, bu, aygıt yazılımını üreticinin web sitesinden güncelleyen bir programı indiren kullanıcı tarafından hemen anlaşılamayabilir. Ancak yakından bakıldığında, aslında olan budur; aygıt yazılımı da bir tür “çıktıdır”.

8. Faks Cihazları, Şirket Ağını Hacklemek İçin Kullanılabilir


DEF CON 26’da, araştırmacılar Yaniv Balmas ve Eyal Itkin, bir faks makinesinin telefon bağlantısı yoluyla nasıl hacklenebileceğini gösterdikleri “What the Fax” isimli bir rapor sundu. Çalışmanın deneği, HP tarafından üretilen ucuz bir MFP idi.

MFP aygıt yazılımı üzerine çalışmak biraz zaman alsa da, Balmas ve Itkin sonunda faksla alınan JPEG dosyalarını işlemekten sorumlu bir cihaz işletim sistemi modülünde bir güvenlik açığı buldu. Bu güvenlik açığını kullanarak, gelen bir faks yoluyla MFP’in tüm kontrolünü ele geçirmeyi başardılar. Potansiyel sonuçları göstermek için araştırmacılar, cihazla aynı ağa bağlı bir bilgisayara virüs bulaştırmak için (WannaCry ve NotPetya salgınlarından sonra meşhur olan) EternalBlue açığını kullandılar.

Yukarıdaki videoda da izleyebileceğiniz üzere bir faks cihazını hacklemek ve tüm kontrolü elinizde bulundurmak pek de zor bir şey değildir. Bu tarz güvenlik açıklarından haberdar olmak ise size iş yaşantınızda daha güvenli bir çalışma ortamı yaratacaktır.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*