Ölen Kişiler Sohbet Robotuna Dönüştürülecek

 

Netflix dizisi Black Mirror’da anlatılan ölen kişilerin verilerinden hareketle bir sohbet robotuna dönüştürülmesi fikrinin hayata geçmesi için ilk adım atıldı. ABD’li teknoloji devi Microsoft’a yaşamayan insanların kişisel bilgilerini kullanarak sohbet robotu yapmaya izin veren bir patent verildi.


Söz konusu patent, “görüntülere, ses verilerine, sosyal medya gönderilerine, elektronik mesajlara” ve diğer kişisel bilgilere dayalı bir robot tanımlanmasını ön görüyor.

Patent metninde şu ifadeler yer aldı: “Sohbet robotunun temsil ettiği kişi bir arkadaş, akraba, tanıdık, ünlü, kurgusal karakter, tarihi figür veya rastgele birisi gibi geçmiş ya da şimdiki zamana ait bir kişiye (veya bu kişinin bir versiyonuna) karşılık gelebilir.”

“Kişiler kendileriyle de karşı karşıya gelebilir” değerlendirmesinin yer aldığı açıklamaya göre kullanıcılar kendi sohbet robotunu yapabilecek hatta ölmeden önce dijital yedeklerini oluşturabilecek.

Microsoft, görüntü ve derinlik bilgileri ya da video verileri aracılığıyla belirli kişilerin iki veya üç boyutlu modellerinin oluşturulabileceğini de patente dahil etti.

Hayatını kaybetmiş birinin simülasyonuyla gelecekte konuşulabileceği fikri yeni değil. Konunun Black Mirror’ın “Be Right Back” bölümünün konusu olmasıyla da biliniyor. Bölümde genç bir kadın bir uygulamayı kullanıp ölen eşinin verilerini toplayarak sohbet robotu ve sonunda da bir insansı bir robot oluşturuyordu.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*