Nvidia Süper Bilgisayar Evrenin Haritasını Oluşturacak

 

Kalifornia merkezli teknoloji şirketi Nvidia, evrenin haritasını oluşturacak yeni süper bilgisayarını tanıttı. Perlmutter adı verilen süper bilgisayarın, rakiplerini geride bırakarak dünyanın en hızlı süper bilgisayarı olduğu belirtildi.


Kalifornia merkezli teknoloji şirketi Nvidia, süper bilgisayar sektöründeki rekabete bir yenisini ekleyerek evrenin haritasını oluşturacak yeni süper bilgisayarını tanıttı. Perlmutter adı verilen süper bilgisayarın, rakiplerini geride bırakarak dünyanın en hızlı süper bilgisayarı olduğu belirtildi.

Lawrence Berkeley to install Perlmutter supercomputer featuring Cray's  Shasta system - DCD

Evrenin 3 Boyutlu Haritasını Oluşturacak


Kaliforniya yönetimindeki NERSC’te bulunan süper bilgisayar Perlmutter, evrenin 3 boyutlu haritasını oluşturacak.

İsmini astrofizikçi Saul Perlmutter’den alan bilgisayarla 4 exaflop yapay zeka performansı sunulacağı belirtiliyor. Bu yıl içinde ikinci aşaması dahil edilecek olan olan süper bilgisayar, ilk 5 süper bilgisayar arasında yer alacak.

Bilgisayarda 6 bin 159 adet Nvidia A100 Tensor Core GPU kullanılıyor. Tüm bu performansıyla birlikte bilgisayar, evrenin 3 boyutlu haritasını oluşturabilmek için tek pozda 5 bin galaksiyi yakalayabilecek olan Karanlık Enerji Spektroskopik Aletini (DESI) kullanıyor.

Perlmutter, buradan gelen veriyi işleyerek çalışacak. Standart çalışmalarla bir yıllık veriyi hazırlamak aylar sürerken, Perlmutter ile birkaç gün sürecek.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*