Nvidia Sağlık Sektörüne Süper Bilgisayar Desteği Sunacak

 

Kaliforniya merkezli teknoloji şirketi Nvidia, sağlık araştırmalarına destek olmak için süper bilgisayar desteği sunacağını açıkladı.


Nvidia, Birleşik Krallık’taki en güçlü süper bilgisayar olan 100 milyon dolarlık Cambridge-1’i piyasaya sürüyor ve onu İngiltere sağlık sektöründeki dış araştırmacıların kullanımına sunuyor.

Dünyanın en hızlı süper bilgisayarlarından biri olan bu makine, sağlık hizmetlerinde yapay zeka araştırması için kullanılacak. Şirket bu hamlesiyle; dijital biyoloji, genomik ve kuantum hesaplama alanındaki araştırmaları hızlandırmayı mümkün kılacak.

Nvidia Süper Bilgisayar Evrenin Haritasını Oluşturacak

Nvidia’nın sağlık sektörünün başkan yardımcısı ve genel müdürü Kimberly Powell: “Teknolojiyi, proteinlere bağlanmak veya onları insan tüketimi için güvenli hale getirmek gibi önemsedikleri yönler için moleküllere ince ayar yapmak için kullanabilirler” dedi.

Nvidia, ilaç keşiflerini hızlandırma ve üretken bir yapay zeka modeli oluşturmak için COVID-19 aşılarından birinin üreticisi AstraZeneca ile işbirliği yapıyor. Yalnızca son birkaç yılda kullanıma sunulan sinir ağı mimarileri, araştırmacıların, ön eğitim sırasında manuel olarak etiketlenmiş örneklere olan ihtiyacı ortadan kaldırarak, kendi kendini denetleyen eğitim yöntemlerini kullanıyor ve büyük veri kümelerinden yararlanmasına olanak tanıyor.

Kaynak. TechInside

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*