Nvidia Arm’ı 40 Milyar Dolara Satın Alıyor

ABD merkezli grafik işlemci üreticisi Nvidia ARM’ı 40 milyar dolar karşılığında satın alıyor

Teknoloji şirketi Nvidia son dönemin en büyük satın almalarından birisine hazırlanıyor. Grafik işlemcileri ve yapay zeka teknolojileri geliştiren Nvdia, mobil işlemci teknolojileri geliştiren ARM’ı satın almak için SoftBank ile anlaşmaya vardı.
Nisan 1993 yılında kurulmuş, Santa Clara, Kaliforniya merkezli bir teknoloji şirketi olan ve oyunculara yönelik grafik işlemciler (GPU), ayrıca mobil cihazlar ve otomotiv pazarı için yongada sistemler (SoC) üretmekte olan NVIDIA; Britanyalı yarı iletken ve çip tasarımı firması ARM Holdingi satın almaya karar verdi. Öncelikli faaliyet olarak ARM çiplerinin tasarımını üreten şirket, bunun yanında yazılım ve altyapı geliştirme faaliyetlerini yürütmekte.

Japonya’nın dev teknoloji fonu SoftBank’ın patronu, geçtiğimiz yıllarda, imzaladığı anlaşma ile ARM’ı satın almıştı. Şimdi ise Nvidia, Arm satın alması için Softbank ile anlaştı. İki şirket de satın almanın boyutu konusunda şu an için net bir rakam vermiş değil. Ancak içeriden sızan bilgiler, anlaşmanın 40 milyar dolardan fazla olduğuna işaret ediyor. SoftBank, ARM’ı 2016 yılında 32 milyar dolara satın almıştı. Şirket böylece 4 senede 8 milyar dolar kazanmış olacak.

The Most Important Deal In Tech History Involves Nvidia, ARM, And SoftBank

Bu satın almayla beraber Nvidia, artık sadece grafik işlemcileri ile gündemde olmayacak. Aynı zamanda dünyanın en büyük mobil işlemci teknolojileri geliştiren şirketi olacak. Fakat satın almanın Anti-tekel yasalarına takılması da mümkün olabilir. Zira Nvidia’nın halihazırda işlemci pazarındaki payı ARM ile birleşirse, şirket tekelleşme riski oluşturabilir. Nvidia’nın şu anki piyasa değeri ise 260 milyar dolar bandında yer alıyor.

Öte yandan Apple, Samsung ve diğer mobil cihaz üreticileri büyük oranda ARM teknolojili işlemciler kullanıyor. Nvidia bu ingiliz mobil işlemci şirketi ARM’ın sahibi olarak, dünyada satılan neredeyse her mobil cihazın ortağı konumuna gelecek.

Satın alma işleminin ise resmi olarak bu hafta açıklanacağı söyleniyor.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?