Napster’ın Kurucusu: Shawn Fanning

1980 doğumlu, Amerikalı bir bilgisayar programcısı olan Shawn Fanning, ilk popüler kişiler arası (“P2P”) dosya paylaşım platformlarından biri olan ve internette çevrimiçi dosya paylaşım hizmeti veren Napster’ı 1999’da 19 yaşında bir öğrenci iken üniversiteden ayrılarak geliştirmiştir.İsmi size tanıdık gelmeyebilir fakat lakabı çok tanıdık: Napster. Bu lakabı kıvrımlı saçları nedeniyle okuldaki arkadaşları takmıştı. Fanning daha sonra bu lakabını müzik paylaşmaya başladığı site için ad olarak seçti. Shawn Fanning’in geliştirdiği bu site tüm zamanların en popüler yazılım uygulamalarından birisi olmuş ve özellikle mp3 paylaşımında popülaritesini arttırmıştır. Dünyanın dört bir yanındaki insanlar, müzik dosyalarını MP3 dijital formatta serbestçe değiştirmek için düzenli olarak Napster’a giriş yapmış ve bu başarılı yazılım Shawn Fanning’in 2000 yılında Time dergisinin kapağında yer almasını sağlamıştır.

TIME Magazine Cover: Shawn Fanning - Oct. 2, 2000 - Music - Internet -  Computers - Business

Kurulduğu dönemde, P2P’den dosya paylaşım sistemlerinin lider konumunda olan Napster, bu konumunu P2P’yi milyarlarca dosya indiren ve milyonlarca dolarlık yasal işlem gerçekleştiren dünya çapında bir harekete dönüştürmesine borçludur.

İlk ücretsiz P2P paylaşımlarına olanak sağlayan site, şirketin telif hakkıyla korunan materyalin yasadışı paylaşımını teşvik etmesinden kaynaklanan mahkeme emirlerine itirazın başarısız olmasının ardından kapatılmıştır. Napster’den sonra daha gelişmiş P2P sistemleri piyasaya sürülmüştür ve bunlardan birisi olan BitTorrent, hem internette hem de özel ağlardaki uygulamalarda çalışmaya devam etmektedir.

Napster’ın kapatılmasından sonra Shawn Fannıng kendini geliştirmeye devam etmiştir ve birçok alanda birçok teknolojik yeniliğin öncüsü olmuştur.

En büyük başarılarından birisi ise 2002 yılında 35 yaşın altındaki dünyanın en iyi 100 yenilikçisinden biri olarak MIT Technology Review TR 100’e seçilmesidir.

Bu başarıyla adını duyuran Fannıng, 2003 yılında Jordan Mendelson (Napster’ın Baş Mimarı) ve Ron Conway ile birlikte yeni bir şirket olan Snocap’ı açmıştır. Şirket, dijital medya için meşru bir pazar olmayı hedeflemesine rağmen ortakları ve halk bu hedefe iyi bir yanıt vermedi. Müşteri desteği zayıftı ve teknik sorunlar çoktu. Birincil ortaklarından biri olan CD Baby, ilişkileriyle ilgili sert bir açıklama yazdı. 2007’nin sonlarında Snocap, işgücünün% 60’ını işten çıkardı. ValleyWag, Fanning’in Snocap’tan uzun süre önce ayrıldığını ve başka bir girişim olan Rupture üzerinde çalışmaya başladığını yazdı. Snocap kendini hızlı bir şekilde satmak istiyordu. 2008’de bir alıcı buldular; Çevrimiçi bir hizmet olan ”imeem”. İmeem kullanıcıların müzik ve müzik videoları akışıyla, karşıya yükleyeme yaparak ve yüklenenleri paylaşarak birbirleriyle etkileşime girdikleri bir sosyal medya web sitesiydi. 2008 yılında ”imeem”, Snocap’i satın aldı.

Aralık 2006’da, kurucu ortak Jon Baudanza ile birlikte Shawn Fanning, oyuncuların bireysel profillerini ortak bir alanda yayınlama ve World of Warcraft oyuncuları arasındaki iletişimi kolaylaştırma görevini yerine getirmek için tasarlanmış bir sosyal ağ aracı olan Rupture’ı geliştirdi. Rupture daha sonra Electronic Arts tarafından 30 milyon dolara satın alındı. Fanning’in Electronic Arts’taki kariyeri, Kasım 2009’daki işten çıkarmaların kendisi ve Rupture’daki ekibini de içerdiği için kısa sürdü.

Fanning, bu olaydan birkaç ay sonra Path.com adında yeni bir şirket kurdu. Ocak 2010’da ise Facebookta Kıdemli Platform Yöneticisi olan Dave Morin, Fanning’e katılmak Facebook’tan ayrıldığını duyurdu.

Path.com’dan sonra ise henüz herhangi bir girişimle gündeme gelmeyen başarılı ve inovasyona açık bir lider olan Shawn Fannıng’ın şu an ki açıklanan servetinin 2019 kayıtlarına göre 124 Mn $ olduğu biliniyor. 

 

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?