Myanmar Askeri Rejimi Aktivistlere Ait Kişisel Verilerin Peşinde

 

GSM operatörü Telenor’un askeri rejimle yönetilen Myanmar’a hizmeti sonlandıracağını açıklamasının ardından ülkede gizlenmeye çalışan aktivistler, kişisel verilerinin ordunun eline geçeceği korkusuyla yaşıyor.

Aktivistler Telenor’da Depolanan Kişisel Verilerinin Askeri Rejimin Eline Geçmesinden Korkuyor

GSM operatörü Telenor’un Myanmar’dan çekilme ihtimali, kişisel verilerinin Norveç merkezli çok uluslu şirketin elinde güvende olduğunu düşünen demokrasi yanlısı aktivistleri endişelendirdi.

Ülkede geçen yıl şubat ayında yapılan darbenin ardından çok sayıda aktivist, askeri yönetimden gizlenmeye çalıştı. Ancak demokrasi taraftarı muhalifler, ordunun kontrolü dışındaki ağlarda sorun yaşamayacakları düşüncesinden hareketle bu süre içinde aileleri ve arkadaş çevreleriyle telefon görüşmelerini devam ettirdi.

Temmuz ayında, ülkenin en büyük ikinci telekom şirketi olan Telenor’un Myanmar’dan ayrılacağını ve şirketin yüzde 100’ünü Lübnanlı bir yatırım grubu olan M1’e satacağını açıklaması  üzerine bu güvenlik duygusu paramparça oldu.

Çok sayıda aktivist devir esnasında kişisel verilerinin ordunun eline geçebileceği endişesini yaşıyor. Tüm telekom şirketleri gibi, Myanmar’daki dört büyük operatör de telefon görüşmelerinin meta verilerinin kaydını tutuyor.

470’den fazla sivil toplum grubu, veri güvenliğini sağlamak adına Temmuz ayında Telenor’un satışına karşı şikayette bulundu. Hak savunucuları, Norveç’in Avrupa’nın veri koruma yönetmeliğine riayet etmesinden hareketle şirketten kişisel veri kayıtlarını silmesini talep eden mektuplar gönderdi. Ancak Telenor’un bu yönetmeliğin Myanmar için geçerli olmadığını ifade eden cevabı büyük hayal kırıklığına sebep oldu.

Myanmar’lı Aktivistlerin Geleceği Nasıl Olacak?

Aktivistlere yardımcı olan Hollandalı bir grup SOMO’da kıdemli araştırmacı olarak görev yapan Joseph Wilde-Ramsing, birbirleriyle irtibat halindeki aktivistlerden birinin bilgisinin bile rejimin eline geçmesi durumunda yaşanabilecekler şöyle anlatıyor:

“Endişe, rejimin bu verilerin kontrolünü ele geçirmesi halinde ağların kökünü kazıyabilecek olması. Tek bir kişiyi ve numarayı dahi bulurlarsa, o numaranın kiminle temas halinde olduğunu görebilir ve aile üyelerini, ağ bağlantılarını ve diğer aktivistleri takip edebilir ve bu bilgileri insanları hedef almak için kullanabilirler.”

Myanmar Hükümetinin Talepleri İnsan Haklarını İhlal Ediyor

Ülkeden çekilme kararlarının ulusal yasaların kendilerinden taleplerinin uluslararası kanunlar ve insan haklarıyla çelişmesine bağlayan firma yetkilileri, şirketin ülkedeki şubesini satın alacak firmanın meta verilere sahip olacağı iddialarını reddetmiyor.

Söz konusu bilgi transferi, ‘hizmetlerin aksamadan devam ettirilebilmesi’ ihtiyacına bağlanıyor. Telenor’un askeri rejimle yönetilen ülkeden ayrılma kararını anlayışla karşıladıklarını ifade eden muhalifler ise firmaya çekilme sürecinde 18-19 milyona varan müşterilerin kişisel verilerinin güvenliğini sağlama çağrılarına destek arıyor.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*