Mozilla Firefox Global Gizlilik Kontrolü Uygulamaya Başlıyor

 

Mozilla Firefox, Global Gizlilik Kontrolü uygulayan tarayıcılar arasına katıldı. Firefox kendisini bu alandaki “ilk büyük web tarayıcısı” olarak nitelendirdi.


Mozilla, bu hafta Firefox’ta Küresel Gizlilik Kontrolünü dahil etmeyi test eden en son tarayıcı oldu. Firefox, kendisini bunu yapan “ilk büyük web tarayıcısı” olarak nitelendirdi.

Kaliforniya Tüketici Koruma Yasası (CCPA) ve Avrupa’nın Küresel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) uyarınca gerekli olan GPC, web sitelerine kişisel verilerinizi satmamalarını veya paylaşmamalarını söylüyor.

Bir Mozilla sözcüsü, GPC’nin hem Kaliforniya’da hem de Colorado’da ilgi gördüğünü görmekten heyecan duyduklarını ve şimdi sitelerin bunu onurlandırmaya başlamasını beklediklerini ve sahada onunla deneyim kazanmaya başlamak istediklerini söyledi.

Firefox Nightly’de Küresel Gizlilik Kontrolünü açmak için, kullanıcılar Firefox tarayıcılarının URL çubuğuna about:config yazabilir veya arama kutusuna “globalprivacycontrol” yazabilir. Abine, Brave, Disconnect, DuckDuckGo, OptMeowt ve Privacy Badger, GPC web sitesinde bu özelliği hizmetlerine dahil eden tarayıcılar olarak listelenmiştir.

Kaynak: Techinside

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*