Mobil Aksesuar Üreticisi TTEC Siber Saldırıya Uğradı

This illustration photo shows a computer keyboard in Los Angeles, July 16, 2021. (Photo by Chris Delmas / AFP) (Photo by CHRIS DELMAS/AFP via Getty Images)

 

Akıllı telefon ve mobil aksesuar üretici şirketi TTEC fidye yazılım saldırısına uğradığını açıkladı. TTEC’te yaşanan olay, iş birliği yaptığı diğer dev şirketleri de etkilemiş durumda.


Yaklaşık 61.000 çalışanı ve milyarlarca yıllık geliri olan şirket, bu hafta çalışanlarına “!RA!G!N!A!R!” başlıklı bir bağlantıya tıklamamalarını söyleyen bir mesaj gönderdi. Mesajın, saldırının üretken Ragnar Locker fidye yazılımı grubu veya onları taklit etmeye çalışan biri tarafından başlatılmış olabileceğini gösteriyor.

TTEC kurumsal iletişim başkan yardımcısı Tim Blair, bunun bir fidye yazılımı olayı olduğunu doğrulamadı, ancak şirketin bazı verilerinin şifrelendiğini ve “birkaç tesisteki ticari faaliyetlerin geçici olarak kesintiye uğradığını” söyledi.

Blair, “TTEC, bilgi güvenliği olay yanıt iş sürekliliği protokollerini derhal etkinleştirdi, ilgili sistemleri izole etti ve olayı kontrol altına almak için diğer uygun önlemleri aldı” dedi. Bair: “Şu anda dahil olan sistemleri dikkatli ve bilinçli bir şekilde geri yükleme sürecindeyiz. Ayrıca, olası etkileri belirlemek için koşullar altında tipik olan bir soruşturma başlattık. Müşterilerimize hizmet verirken TTEC genellikle müşterilerimizin verilerini saklamaz, ve bugüne kadar yürütülen soruşturma, müşterilerin verilerinin ihlal edildiğini tespit etmedi. Bu soruşturma devam ediyor ve soruşturmanın sonuçlarına göre uygun şekilde ek önlemler alacağız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Techinside

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*