Milyar Dolarlık Hasar: En Tehlikeli Bilgisayar Virüsleri

 

İlk virüsün ortaya çıkışından bugüne milyonlarca bilgisayarı ele geçiren ve verdikleri hasar milyarlarca doları geçen, tüm zamanların en tehlikeli 5 bilgisayar virüsü bu yazımızda sizlerle.


Bundan tam 25 yıl önce, 2 Kasım 1988’de internet tarihinin ilk virüsü kayıtlara geçti. Yaklaşık 6000 bilgisayarı ele geçiren bu bilgisayar virüsünün adı Morris Worm’du. Aradan geçen 25 yıl içinde virüsler; şekil değiştirdi, çoğaldı ve daha tehlikeli hale geldi. Bilgisayar virüslerinin günümüze değin verdikleri maddi hasarlar ise milyarlarca doları aşmış durumda.

İnternet güvenlik firması Norton tarafından gerçekleştirilen araştırma ise bilgisayar virüslerinin verdikleri hasarın, ne kadar ciddi boyutlara ulaştığını gösteriyor.

I LOVE YOU VİRÜSÜ

(2000)


 

How to create "I Love You" virus | Create "I Love You" Virus using notepad  #iloveyouvirus #virus - YouTube

Nedir? – Zararsız görünen “I LOVE YOU” isimli dosyaya sahip bir e-posta virüsüdür.

Nasıl çalışır? – E-postadaki dosya açıldığında zararlı bir yazılım açığa çıkıyor ve açıldığı bilgisayara bulaşıyor. Bulaşan bu virüs ise internet şifrelerini çalmak için tasarlanmıştır.

Nasıl yayıldı? – Bilgisayara bulaşan virüs, kullanıcının Windows adres defterindeki ilk 50 kişiye aynı e-postayı göndererek yayılmıştır.

ZARAR: 500,000 etkilenen bilgisayar ve 15,000,000,000 dolarlık maddi hasar.

CODE RED VİRÜSÜ

(2001)


Code red drills implemented in response to school shooting – The Campanile

Nedir? – Code Red isimli internet solucanı, Windows NT ve Windows 2000 çalıştıran bilgisayarlarda bir işletim sistemi güvenlik açığından yararlanan bir virüstür.

Nasıl çalışır? – whitehouse.gov gibi web sitelere zarar verip çökertmesi sonucu; diğer devlet kurumlarının da kendi web sitelerini kapatmaya zorlamışır.

Nasıl yayıldı? – Code Red virüsü, tek seferde rastgele 100 IP adresine girdikten sonra, bunların arasında Microsoft işletim sistemini kullanan bilgisayarları seçerek bu bilgisayarlarda yayılmıştır.

ZARAR: 1,000,000 etkilenen bilgisayar ve 2,600,000,000 dolarlık maddi hasar.

SLAMMER VİRÜSÜ

(2003)


SQL Sequel: Sequel Slammer worm resurfaces after more than a decade | SC  Media

Nedir? – Sapphire olarak da bilinen Slammer isimli internet solucanı, bazı internet sunucularına erişerek internetin yavaşlamasına ve engellenmesine sebep olan bir virüstür.

Nasıl çalışır? – Yoğun ağ paketlerini ve fazla sayıda internet verilerini birçok sunucuya göndererek interneti durma noktasına getirmiştir.

Nasıl yayıldı? – Slammer virüsü, rastgele seçtiği IP adresleri ile zayıf sunucuları yakalayıp onlara bulaşarak yayılmıştır. İnternet ortamında hızlı yayılmasına sebep olarak, her 8.5 saniyede büyüklüğünü 2 katına çıkardığı gösterilebilir. Kurbanları arasında; Amerika Bankası’nın ATM’leri, Washington’daki 911 acil servis sistemi, Continental Airlines ve Ohio’daki nükleer santral var.

ZARAR: 200,000 etkilenen bilgisayar ve 1,200,000,000 dolarlık maddi hasar.

SOBIG.F VİRÜSÜ

(2003)


CYBER 366: HW1 - SoBig.F Worm - YouTube

Nedir? – SOBIG.F e-posta virüsü, kendi kendini kopyalayan bir solucan ve aynı zamanda kendini gizleyerek diğer zararlı yazılımlardan kendini ayıran bir Trojan’dır.

Nasıl çalışır? – Kullanıcı e-postayı açar açmaz solucan harekete geçiyor ve kişinin adres defterindeki kişileri avlamaya başlyor.

Nasıl yayıldı? – Kullanıcının e-posta adresindeki gelen kutusu ve bilgisayar sistemine girerek, kullanıcının hesabındaki diğer kişilere çok fazla e-posta göndererek yayılmıştır. Washington’daki bilgisayar trafiğini durdurdu ve birçok büyük şirketin bilgisayar sistemini yavaşlattı.

ZARAR: 2,000,000 etkilenen bilgisayar ve 37,100,000,000 dolarlık maddi hasar.

MYDOOM VİRÜSÜ

(2004)


pbs.twimg.com/media/EQJ5dupUcAUjAuw.jpg

Nedir? – Mydoom virüsü, kullanıcıya “geri dönen e-posta (bounce e-mail)” olarak görünen bir e-posta solucanıdır.

Nasıl çalışır? – Hiçbir şeyden haberi olmayan kurban e-postayı açtıktan sonra zararlı kod kendini bilgisayara indirir ve kurbanın Outlook adres defterindeki yeni kurbanların bilgilerini çalar.

Nasıl yayıldı? – Kurbana ulaşan virüs daha önce hiçbir virüste görülmemiş bir hızla kurbanın adres defterindeki arkadaşları, akrabaları ve diğer kişileri yeni kurban haline getirerek hızlıca yayılmıştır.

ZARAR: 2,000,000 etkilenen bilgisayar ve 38,000,000,000 dolarlık maddi hasar.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*