Microsoft Dijital Kimlik Projesinde Bitcoin Kullanıyor

 

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor tarafından yayınlanan makaleye göre Microsoft, dijital kimlik koruması için Bitcoin kullanımına başvurdu. Projenin amacı ise kişilere dijital kimlikleri ve gizlilikleri üzerinde mutlak kontrol sağlama imkanı sunmak.


Dünyanın en büyük yazılım şirketleri içerisinde yer alan Microsoft merkezi olmayan sistemlere önem gösterdiğini ortaya koydu. Sadece Microsoft değil aynı şekilde diğer birçok markanın blok zincir teknolojisine yöneldiği biliniyor. Microsoft da hem gizliliği hem de işlemleri korumak için blok zincir teknolojisini tercih etti.

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Microsoft’un Bitcoin projesi ile ilgili bir makale yayınladı. Saylor makalesinde konunun teknik detaylarına yer verdi.

Kişisel veri gizliliğinin her geçen gün daha önemli hale geldiği günümüzde, dijital kimlikleri merkezi olmayan hale getirmek de bir o kadar önemli. Bu konuda üzerinde uzun yıllardır çalışılan bir proje var; ION. Microsoft tarafından hayata geçirilen ION projesi, kullanıcılarına ‘mülkiyeti tamamen kişilere ait bir dijital kimlik’ imkanı sunmayı amaçlıyor. Proje bunu, ‘merkezi olmayan dijital kimlik’ (DDID) ile sağlıyor.

Microsoft Piyasa Değerini 2 Trilyon Dolara Yükseltti

Saylor’ın makalesinde, Microsoft’un Merkezi Olmayan Tanımlayıcı oluşturmak için ION projesine katıldığı vurgulandı. Kullanıcıların internetteki gizliliklerini korumak, güvenlik ihlallerini engellemek ve veri sızıntılarına karşı koruma sağlamak için Microsoft’un Bitcoin’den yararlandığı belirtildi.

Bitcoin gibi kripto paralar, finansta merkezi otoriteleri ortadan kaldırmak istiyor. Bununla birlikte ION projesi de kullanıcı kimliklerinde merkeziyete son vermek üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Merkezi olmayan tanımlayıcılar oluşturan ION projesi, tıpkı kripto para ekosistemi gibi ilerliyor.

Microsoft da merkeziyetsiz kimlik ağı oluşturmak için bu projeye liderlik ediyor. İnternetteki kişilerin verilerinin güvenli bir bulut ekosisteminde toplanması hedefleniyor.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*