Metaverse Adıyla Bilinen Sanal Evren Projeleri Yükselişe Geçiyor

Artırılmış gerçeklik simülasyonlarının odağında yer alan Metaverse (sanal evren) yatırımları devam ediyor. Son dönemde yaşadığı yükselişle gündemdeki yerini koruyan NFT‘lerin ardından metaverse’e olan ilgi de günden güne artıyor.


Metaverse ya da diğer adıyla sanal evren uzun yıllardır teknoloji şirketlerinin gelecek gördüğü bir alan. Son olarak adını Meta olarak değiştiren Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg de şirketin geleceğinin sanal evren olduğunu söylemişti.

Facebook’un Yeni Sanal Evreni: Metaverse Nedir?

Sosyal medya devi Facebook’un bu açıklamasının ardından sanal evren projeleri daha fazla ilgi çekmeye başladı. Decentraland adındaki bir kripto platformu sanal evren projesiyle biliniyor. Kanada merkezli bir yatırım şirketi buradan arsa satın aldı.
Toplamda 116 parselden oluşan arsaya 2.43 milyon dolar ödendi. Decentraland’in moda sokağındaki arsanın büyüklüğü ise yaklaşık 600 metrekare olduğu belirtildi. Bu da metrekare fiyatının 4 bin dolara denk geldiğini gösteriyor.
Bir başka sanal evren platformu The Sandbox’ta ise sanal yat satışı gerçekleşti. Republic Realm tarafından geliştirilen dijital yata 650 bin dolar ödendi. Lüks yatta 1 helikopter pisti, jakuziler ve DJ kabini de bulunuyor.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*