Medya Sektöründe Dünya Devi Olan News Corp’a Siber Saldırı Düzenlendi

 

Dünyanın en büyük medya gruplarından birisi olan News Corporation’a siber saldırı düzenlendi. Şirketin sahibi ve başkanı olan Rupert Murdoch, şirketindeki e-postaların hacklenmesinin, gazetecilerin gizli kaynaklarının güvenliğine ilişkin korkuları artırdığını dile getirdi.

News Corporation’a Düzenlenen Siber Saldırıdan Çin’in Sorumlu Olduğu Düşünülüyor

Rupert Murdoch’s News Corp için çalışan gazeteciler, şirketin Çin’le bağlantılı bir casusluk operasyonu olduğuna inandığı e-posta hesaplarını ele geçirdi ve bu da gizli kaynakların güvenliğine yönelik korkuları artırdı.

Siber saldırı, Times ve Sun’ın yayıncısı News UK’nin yanı sıra Wall Street Journal ve New York Post dahil olmak üzere çeşitli yayın kuruluşlarında çalışan sınırlı sayıda kişiyi etkiledi.

News Corp’un personele gönderdiği bir e-postada, “Ön analizimiz, yabancı hükümet müdahalesinin bu faaliyetle ilişkili olabileceğini ve bazı verilerin alındığını gösteriyor” dedi. Şirket, çalışanlarının, gazetecilerinin ve muhabirleriyle iletişim kuran kaynaklarının sağlığından endişe duyduğunu söyledi.

News Corp’un 20 Ocak’ta bariz saldırıyı keşfettiği zaman çağrılan siber güvenlik şirketi Mandiant tarafından yapılan ilk değerlendirmede, saldırganların Çin ile bağlantıları olduğu ve “muhtemelen Çin’in çıkarlarına fayda sağlamak için istihbarat toplamak için casusluk faaliyetlerine katıldıkları” sonucuna varıldı.

News Corp, siber saldırının ardından çalışanlarının ve gazetecilerinin kaynaklarının korunmasından endişe duyduğunu söyledi. “Hesapları etkilenen çalışanları bilgilendirmek ve uygun önlemleri almalarına yardımcı olmak için etkilenen işletmelerin liderlik ekipleriyle yakın bir şekilde çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Personele gönderilen e-posta, saldırıyı kontrol altına alınmış “kalıcı bir ulus devlet saldırısı” olarak tanımladı.

Belaruslu Hackerlar Fidye Yazılımında Bir Dönüm Noktası Oldular

Siber Saldırganların Gazetecilere İlişkin Bilgilerin Peşinde Olduğu Düşünülüyor

News Corp, herhangi bir finansal veya kullanıcı verisinin hedef alınmadığını ve bilgisayar korsanlarının gazetecilikle ilgili bilgilerin peşinde olabileceğini öne sürdü. Şirket, Çin bağlantılı bilgisayar korsanları tarafından kaç e-posta hesabının ele geçirildiğini veya ele geçirilen şirket e-posta hesaplarının ne kadarının gazetecilerine ait olduğunu açıklamadı. Yayıncı HarperCollins veya News Corp Australia gibi diğer yan kuruluşlarındaki personelin hedef alındığına inanmıyor.

Pekin, dünya çapındaki özel şirketlerden ve hükümetlerden bilgi toplamak için tasarlanmış agresif bir bilgisayar korsanlığı kampanyası yürütmekle defalarca suçlanıyor.

Bu haftanın başlarında, FBI direktörü Christopher Wray, Çin hükümetini “Diğer tüm büyük ulusların toplamından daha büyük, devasa, sofistike bir bilgisayar korsanlığı programı” kullanarak “şaşırtıcı miktarda bilgi” çalmakla suçlamak için bir konuşma yaptı.

News Corp, diğer haber yayıncılarını siber saldırı hakkında bilgilendireceğini söyledi: “Gazeteciliğimize yönelik saldırılara müsamaha göstermeyeceğiz ve her yerde okuyuculara önemli olan haberleri sağlayan haberciliğimizden vazgeçmeyeceğiz. Uygun önlemleri almak için diğer medya kuruluşlarının bu tehditten haberdar edilmesinin önemli olduğuna inanıyoruz ve medya bilgi paylaşım ve analiz kuruluşuna saldırının teknik ayrıntılarını veriyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*