Marsta: Elon Musk Yasaları

Elon Musk, Mars’ta kolonileşmenin gerçekleşmesi ve yerleşik hayata geçilmesi halinde, uluslararası yasaları ve hükümet yetkisini tanımayacağını ifade etti


Daha önce bilgisini verdiğimiz, SpaceX’in Marsta Starlınk internet projesine ilişkin yeni bir gelişme yaşandı.  ABD’li teknoloji devi Elon Musk’ın SpaceX şirketi, Mars’da uluslararası hukuk yasalarının geçerli olmayacağını ve evren üzerinde sahip olduğumuz hakların özgür bir şekilde yaşanması gerektiğini belirtti. Merak edenler için SpaceX: Mars Kolonisine İlk Adım adlı haberimize aşağıdan ulaşabilirsiniz.


İLGİLİ HABER: SpaceX: Mars Kolonisine İlk Adım


Mars yolculuğu için 2024 tarihini öngören Elon Musk’ın uzaya gönderdiği uydular üzerinden tüm dünyaya internet erişimi sunmayı hedeflediği Starlink projesinin hizmet kullanım şartlarından, SpaceX’in, Mars Kolonizasyonu fikri gerçekleştiğinde, riayet ettiğimiz mevcut ulusal hukuk yasalarından bağımsız bir yaşam politikası izleyeceği anlaşıldı.

Buna göre SpaceX, Marsta uluslararası yasaları tanımayarak kendi kendini yönetme ilkelerini uygulayacak. Uygulanacak ilkelerin ne olduğuna şu an karar verilmemiş olmakla birlikte, uyulacak ilkeler  Mars’a insan yerleşimi başladığında belirlenecek.

Musk’ın geçen hafta planlarını açıkladığı Mars’ta kendi kendine yeten sürdürülebilir şehir projesinde, insanlara ve makinelere internet bağlantısı sağlanması amaçlanan Starlink takım uydularının kullanılacağı öngörülüyor.

Starlınk projesinin başlangıcından bu yana Dünya’nın eksenine 800’den fazla uydu yerleştirilmiş durumda, gelecek yıllarda bu sayının on binlerle ifade edilmesi bekleniyor.

Bu hafta Starlınk internet ağının yeterliliği beta testlerinin başarıyla sonuçlanmasıyla onaylanmış, ABD ve Kanada’nın bazı bölgelerinde Starlink uygulaması başlatılmıştı.

Starlınk internetin test sürümünün kullanıcılara sunduğu hizmet şartları kapsamında, Dünya veya Ay’a sağlanan Starlink hizmetlerinin ABD’nin Kaliforniya eyaleti yasalarına göre yönetileceği bildirildi.

Ancak gezegenimiz ve doğal uydusunun sınırlarının ötesinde SpaceX, herhangi bir ülke ya bölgenin yasa ve düzenlemelerini tanır gözükmüyor.

Yürürlükteki yasalar bölümünde yer verilen ifadelere göre:

“Mars’ta ya da Mars’a giden kolonizasyon uzay araçlarına sağlanan hizmetler için taraflar Mars’ı özgür bir gezegen olarak kabul ediyor, dolayısıyla Dünya merkezli hiçbir hükümetin Mars’taki faaliyetler üzerinde yetkisi veya egemenliği bulunmuyor.”

Uzay sistemleri mühendisi Erwan Beauvois, SpaceX’in pozisyonunun, insanlığın Dünya’nın ötesine yayılmasına hazırlık için 2012’de kurulan ve kar amacı gütmeyen bir örgüt olan Earthlight Vakfı’nın bildirisinin uzantısı olduğu değerlendirmesini yaptı.

İnsanlığın Evrendeki Hakları ve Sorumlulukları Bildirisi, “Uzayın herkes tarafından herkes için herkese yönelik ücretsiz olarak göz önünde bulundurulması gerekmektedir” diyor.

İLGİLİ HABER: Starlınk Internet Fiyatı Belli Oldu

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*