Mac Cihazlarında Kötü Amaçlı Yazılım Alarmı

 

Apple, tarihteki en yüksek rakamlı Mac bilgisayar satışlarına ulaşırken; Apple Yazılım Mühendisliği Başkanı Craig Federighi, kabul edilemeyecek düzeyde kötü amaçlı yazılımların arttığını belirtti.


Dünyanın en büyük oyun şirketleri arasında yer alan Epic Games’in Apple’a açtığı dava ABD’nin Kaliforniya mahkemesinde görüldü. Apple Yazılım Mühendisliği Başkanı Craig Federighi savunmasında, “Bugün, Mac cihazlarında kabul edilebilir bulmadığımız bir seviyede kötü amaçlı yazılım var” itirafında bulundu.

Geçen mayıs ayından bu kötü amaçlı yazılımlardan yalnızca birinin 300 bin sistemi etkilediğini söyledi.

Apple Zafiyeti, Çin Hükümeti ve Uygur Türkleri Operasyonu

Federighi, Mac’lerin hala PC’lerden daha güvenli olduğuna inandığını söyledi. Ancak Mac’in iPhone’lardan, iPad’lerden ve Apple’ın diğer cihazlarından çok daha büyük bir kötü amaçlı yazılım sorunuyla karşı karşıya olduğunu açıklamasında açıkça belirtti.

Federighi, Apple’ın her hafta kendi başına veya üçüncü tarafların yardımıyla birkaç kötü amaçlı yazılım tanımladığını ve bunları müşterilerin bilgisayarlarından otomatik olarak kaldırmak için yerleşik sistemleri kullandığını da sözlerine ekledi.

Federighi, geçen Mayıs ayından bu yana 130 çeşit kötü amaçlı yazılım olduğunu ve bunlardan birinin yalnızca 300 bin sistemi etkilediğini söyledi. Ancak yine de kötü amaçlı yazılım, Apple keşfetmeden önce yüz binlerce bilgisayara bulaşabilir.

Her Geçen Gün Artan Siber Saldırılar Büyük Bir Sorun


Kötü amaçlı yazılımlar, son yıllarda teknoloji çağının giderek artan bir sorunu olarak karşımıza  çıkıyor.

Mac bilgisayarlara yönelik artan saldırıların ortasında Apple, çareyi güvenliğini düzenli olarak artırmakta buluyor.

Şirket, MacOS yazılım güncellemelerine rutin olarak yeni güvenlik özellikleri ekliyor. Ayrıca şirket, Haziran ayındaki Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı sırasında bu özellikleri duyuracak.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*