LinkedIn Çevrimiçi Nefret Söylemleriyle Mücadeleye Başladı

 

Profesyonel sosyal iş ağı platformu LinkedIn, çevrimiçi nefret söylemiyle mücadele etmek adına Avrupa Birliği’nin kurallarına imza attı. LinkedIn attığı imzayla, Google ve Facebook gibi devlerle aynı safta yer aldı.


LinkedIn konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin çevrimiçi yasadışı nefret söylemiyle mücadele etmeye yönelik oluşturduğu, gönüllü davranış kurallarına imza attığını duyurdu. Bu imzayla şirket; Microsoft, Facebook ve YouTube gibi devlerle aynı çatı altında yer aldı.

Almanya WhatsApp’ın Veri İşlemesine Yasak Getirdi

Çevrimiçi nefret söylemleriyle mücadele etmek amacıyla başlatılan hareket, dünyanın önde gelen sosyal medya ve çevrimiçi platformların sorumluluklarını artırıyor. Bazı ülkelerde ırkçı saldırı dalgasını artırmakla suçlanan platformlar, çevrimiçi nefret söylemi ve dezenformasyona karşı daha fazlasını yapmaları gerektiğini bildiren bir dizi yasama teklifiyle bu harekete katıldı.

5 yıl önce Avrupa Komisyonu tarafından oluşturulan AB kuralları; Twitter, Instagram, Snapchat, Dailymotion, Jeuxvideo.com ve Tiktok gibi devler tarafından destekleniyor.

Buna katılan şirketlerin, platformlarında nefret söylemini yasaklayan kurallara ve topluluk standartlarına, içeriği gözden geçirmek için sistemlere ve ekiplere sahip olmaları gerekiyor. Bu konuyla ilgili Avrupa Adalet Komiseri Didier Reynders yaptığı açıklamada, “Çevrimiçi dünyanın nefretten arındırılması için daha fazla işletmeyi katılmaya davet ediyorum.” dedi.

LinkedIn’den Kate O’Sullivan, “LinkedIn’e daha fazla insan geldikçe, kötüye kullanımı durdurmak ve önlemek için içerik inceleme ekiplerimize ve platformumuza yatırım yapmaya devam edeceğiz ve üyelerin güvenliğini sağlamak için platformu kötüye kullananlara karşı önlem alacağız” dedi.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*