Kuzey Kore Çalıntı Bilgilerle Aşı Geliştirdi Mi?

 

Daily NK’ya konuşan ve anonim kalmak isteyen bir kişi, Kuzey Kore’nin birlikte çalıştığı siber saldırganlar aracılığıyla batılı ülkelerden çaldıkları bilgileri kullanarak kendi Covid-19 aşısını ürettiği ve denemelerde Faz 3 aşamasına geçtiğini iddia etti.


Seul merkezli Daily NK internet sitesine konuşan ve anonim kalmak isteyen bir kişi, Kuzey Kore’nin hackerlarca Batılı ilaç üreticilerinden yasadışı bir şekilde elde edilen bilgileri kullanarak kendi Covid-19 aşısını ürettiğini ve insanlar üzerinde denemelere başlandığını ileri sürdü.

​Habere göre Kim Il-sung Üniversitesi’ndeki Biyolojik Endüstri Araştırma Merkezi’nde Faz 3 çalışmalarını sürdüren Kuzey Kore’de bu aşı bilgilerini çalan ‘Büro 325’ adlı hacker birimi, ülkenin istihbarat kurumlarından Genel Keşif Bürosu altında çalışsa da doğrudan Merkez Komite’den emir alıyor. Lider Kim Jong-un’un ülke yönetiminde söz sahibi olan kız kardeşi Kim Yo-jong’un da birimin faaliyetlerini kontrol ettiği belirtiliyor.

Yine Daily NK’ye konuşan siber güvenlik uzmanı Mun Chong-hyun, “Siber saldırıların doğası gereği Kuzey Kore’nin ne tür bilgiler elde ettiğini doğrulamak zor.” dedi.

Öte yandan aşı iddiasını ortaya atan kaynak, elde dilen bilgiler ne kadar geniş kapsamlı olursa olsun Kuzey Kore’nin aşı üretiminde başarılı olamayacağı görüşünde: “Aşının nasıl üretileceğini öğrendiler ama üretim kapasiteleri yok. Ancak lider Kim Jong-un, bağımsız şekilde aşı geliştirilmesi emri verdiğinden ortaya bir şeyler koymak zorundalar.”

Kuzey Kore şu ana dek herhangi bir Covid-19 vakası bildirmemiş ve pandemiyle mücadelede başarısız kaldıkları noktalar olduğunu açıklamıştı.

Kaynak: Sputnik

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*