Kurumsal Cihazların Şahsi Amaçlarla Kullanımı Verilerinizi Tehlikeye Atıyor

 

Amerikalı teknoloji ve medya haberleri ağı The Verge’nin son haberi kurumsal cihazların neden şahsi amaçlar için kullanılmaması gerektiğini ortaya koyuyor.


Amerikalı teknoloji ve medya haberleri ağı The Verge’den Monica Chin’in açıklamasına göre iş için atanmış bilgisayarlarda kişisel kullanım önemli derecede gizlilik tehlikesi oluşturuyor. Şirketler Slack ve G-Suite Enterprise gibi şirket içi iletişimin sağlandığı programlarda hareketlerinize rahatlıkla erişebiliyor.

Şirketler çalışanlarının cihazlarını görüntülemek ve takip edebilmek için birçok yazılıma sahip olurlar. Coğrafi konum, internet geçmişi ve sosyal medya gezintilerinden fotoğraflara kadar her türlü kişisel veriler şirket tarafından görüntülenebiliyor.

Kişisel E-Posta ve Kurumsal E-Posta Hesabınız Neden Farklı Olmalı?

İş bilgisayarınızda kullandığınız uygulamalarla ya da iş yeri tarafından imzaladığınız yasal anlaşmalarla cihazın size ait olmadığını kabul etmiş oluyorsunuz. Bu yüzden kişisel hesabınız dahi olsa aynı bilgisayarda oturum açmanız verilerinize erişilmesine yol açabilir. Siz yine de istediğiniz gibi kullanın ama iş bilgisayarlarınızda e-posta ve sosyal medya başta olmak üzere kişisel çevrimiçi uygulamaları kullanmanız gizliliğinizi tehdit edebilir.

Kaynak: WebTekno

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*