Kripto Para: Dolandırıcılığa Maruz Kalanlar Ne Yapmalı?

 

Geçtiğimiz aylarda, yerli kripto para platformu Thodex’in kullanıcıların erişimine kapanması ve akabinde kurucularının yurt dışına çıkması üzerine binlerce kripto para yatırımcısı mağdur olmuştu.


Peki, kripto para platformları üzerinden işlenen dolandırıcılık faaliyetlerine karşı kullanıcıların hakları nelerdir? Ne yapılmalı?

Kripto para platformları üzerinden son zamanlarda dolandırıcılık suçunun artan sıklıkla işlendiği görülüyor. Kripto para mağdurları, Türk Ceza Kanunu kapsamında ilgili platformlara veya kişilere karşı suç duyurusunda bulunulabileceği gibi, aralarındaki sözleşme ilişkisine dayanarak icra takibi veyahut dava açarak da haklarını arayabiliyorlar.

Özellikle TCK madde 158 kapsamında kripto para platformları gibi bilişim sistemlerini kullanarak dolandırıcılık suçunu işleyenlerin karşılaşacağı hapis cezasının alt sınırı dört yıldan başlamakla birlikte; adli para cezasının miktarı ise “suçtan elde edilen menfaatin iki katından az olamayacağı” şeklinde belirtiliyor.

İnternet Yoluyla Dolandırıcılık Savcılık Dilekçe Örneği

Bu suçun üç veya daha fazla kişi tarafından birlikte işlenmesi hâlinde verilecek cezanın yarı oranında; suç işlemek için teşkil edilmiş bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi hâlinde ise verilecek cezanın bir kat arttırılabileceği belirtiliyor.

Mağduriyetlerle alakalı olarak mağdur olan kullanıcıların, dava veya icra takibi gibi hukuk yollarını kullanması gerekiyor.

Daha önce yaşanan çiftlik bank olayında yaşandığı gibi kesinleşen icra takiplerinde bile haciz sıralarının çok fazla sayıda olduğu görülüyor. Bu nedenle dava kazanılsa veya icra takibi kesinleşse dahi zararların tahsil edilmesi açısından kullanıcılarının platformdaki en son istatistiklerle birlikte hukuk yollarına en kısa zamanda başvurması ve başvuruda ilgili platformla alakalı delil niteliğinde olabilecek her şeyin sunulması büyük önem arz ediyor.

Kripto Para Yatırımcılarının Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?


Kripto para yatırımcılarının kripto para platformlarında işlem yapmadan önce:

  • Platformu,
  • Platform yöneticilerini,
  • Şirketin bağlı bulunduğu hukuk kapsamında lisanslı olup olmadığını,
  • Kullanıcı sözleşmelerini,
  • Veri güvenliğine ilişkin yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğini,
  • Şirketin beyan etmiş olduğu iddiaların veya beyanların gerçekliğini,
  • İletişim, adres ve mail bilgilerini araştırması gerekiyor.

Kripto Para Platformları Güvenilir Midir?


Günümüzde çoğu kripto borsası, kullanıcı olmak için kimlik fotokopisi ve banka hesap bilgilerini istemektedir. Bu bilgilerin son derece önemli olması nedeniyle özellikle kişisel verilerin korunması ihlalleriyle karşılaşılmaması ve dolandırıcılık gibi suçlarda mağdur olmamak için iyi bir incelemenin yapılması çok önemlidir.

Kripto para platformlarıyla alakalı bir diğer risk ise siber saldırılardır. Mt.Gox, Bitfloor, Poloniex, Bitstamp ve Bitfinex gibi çok büyük kripto para platformlarının dahi geçmişi incelendiğinde siber saldırılara maruz kaldığı görülmektedir.

Bu sebeple üzücü ve tehlike potansiyeli yüksek olan mağduriyetler yaşamamak için kullanıcıların; bilinmeyen, en üst seviyede güvenlik önlemlerini almayan, regülasyonlara uymayan platformlarda işlem yapmaması gerektiği bilinmelidir.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*